Ogrody Zimowe Pomorskie - Stimeo - Specjaliści od Architektury Ogrodowej - Ogród Zimowy Pomorskie - Stimeo domki i architektura ogrodowa

Ogrody zimowe Pomorskie

Od lat wspieramy naszych Klientów, którzy pragną połączyć zalety nowoczesnej konstrukcji ogrodowej z bliskością przyrody. Serdecznie zapraszamy do poznania naszej oferty oraz do skontaktowania się z nami w sposób najbardziej dogodny dla Państwa.

Zobacz nasze produkty w sklepie

Ogrody zimowe Pomorskie od Stimeo

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, dystrybucji i montażu różnorodnych produktów z zakresu architektury ogrodowej. Nasze ogrody zimowe stanowią idealne miejsce relaksu dla każdego członka rodziny. Proponowane przez nas ogrody zimowe nie są tylko funkcjonalną przestrzenią do wykorzystania, ale także inwestycją, która podniesie wartość Twojej nieruchomości.

Zatrudniamy w naszej firmie doświadczonych specjalistów, którzy z zaangażowaniem i dokładnością dbają o każdy szczegół podczas tworzenia ogrodów zimowych. Bez względu na to, czy pragniesz małego, urokliwego miejsca, czy dużego ogrodu zimowego o różnorodnych funkcjach - chętnie pomożemy Ci spełnić Twoje oczekiwania.

Złóż zamówienie na ogród zimowy lub zadaszenie tarasu przez Internet, a my dostarczymy je pod wskazany adres - koszty dostawy są już uwzględnione w cenie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na naszej stronie internetowej i do kontaktu z naszym zespołem, który z przyjemnością udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące naszych usług.

Ogród zimowy – co warto wiedzieć

Ogród zimowy – wszystko co musisz wiedzieć

Ogród zimowy całoroczny to wspaniałe uzupełnienie każdej działki. Zadaszona i dobrze izolowana przestrzeń to doskonałe miejsce do rodzinnych spotkań oraz hodowli roślin, nawet tych egzotycznych! Zabudowa tarasu może jednak występować w wielu różnych wariantach i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Planując ją warto wziąć pod uwagę szereg aspektów, które omawiamy poniżej. Jak planować zimowe ogrody wolnostojące i oranżerie tarasowe?

Rodzaje zabudowy tarasów

Stawiając ogród zimowy w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad typem konstrukcji. Ogrody zimowe można podzielić na wolnostojące i przyległe. Ogród zimowy wolnostojący to całkowicie samodzielna konstrukcja, niezwiązana z bryłą budynku. Stanowi obiekt małej architektury, który uzupełnia pozostałe zabudowania, zadrzewienie czy różnego rodzaju formacje skalne.

Z kolei oranżeria będąca zabudową tarasu wykorzystuje przestrzeń wytyczoną przez patio. Taki zimowy ogród doskonale sprawdzi się jako przedłużenie salonu podczas chłodnych wieczorów.

Zabudowa tarasu lub oranżeria może być wykonana z różnych materiałów. Tańsze modele są wykonane z impregnowanego drewna. Te droższe to zwykle konstrukcje aluminiowe lub stalowe. Metal zapewnia odpowiednią sztywność i stabilność. Dodatkowo pokrywa się go ochronną warstwą farby i powłoką PVD, która zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne.

Ogrody zimowe na tarasie zwykle są dopasowywane do stylu w jakim został wykonany budynek mieszkalny. W ten sposób zachowuje się spójność i harmonię zabudowy. W praktyce wyróżnia się konstrukcje nowoczesne, klasyczne oraz rustykalne.

Zimowy ogród pomorskie – jak zacząć inwestycje?

Po ustaleniu najważniejszych kryteriów dotyczących konstrukcji, pora zabrać się za inwestycję od strony formalnoprawnej. Czy oranżeria tarasowa wymaga pozwolenia na budowę? Obowiązujące przepisy prawa budowlanego stanowią, że tego typu obiekty nie wymagają uzyskania pozwolenia pod warunkiem, że ich powierzchnia nie przekracza 35 m2. Warto jednocześnie pamiętać, że nie można mieć więcej niż dwóch obiektów małej architektury na każde 500 m2 terenu. Jeżeli działka ma np. 1200 m2 można posadowić na niej ogród zimowy z pełnym dachem oraz np. pergolę.

Warto rozejrzeć się po działce i ustalić orientację ogrodu. Położenie działki w zależności od województwa nie ma większego znaczenia, ponieważ kwestia nasłonecznienia będzie prezentowała się podobnie. Zimowe ogrody pomorskie, które są montowane na północy Polski czy ogrody w województwie dolnośląskim, które są skierowane na północ lub wschód będą oferowały optymalne warunki nasłonecznienia przez cały rok. Kierunek południowy lub zachodni może okazać się zbyt gorący.

Zabudowa tarasu powinna być dopasowana do potrzeb inwestora. Jeżeli ma służyć jako miejsce do spotkań, powinna być odpowiednio rozległa, aby dało się na jej obszarze pomieścić np. stoły i fotele.

Jak ogrzewać ogrody zimowe?

Ogrody zimowe z założenia powinny gwarantować komfortowe warunki termiczne przez cały rok. Aby było to możliwe, niezbędne jest wyposażenie je w system ogrzewania. W praktyce najlepiej sprawdzają się niewielkie grzejniki konwektorowe lub maty grzewcze. Ważne jest, aby rozmieścić je równomiernie wzdłuż cokołów ścian i dopasować moc urządzeń do powierzchni ogrodu.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby oranżeria zyskała własną klimatyzację lub wentylację, ale wymaga to montażu dodatkowych modułów HVAC. Wyposażając ogród zimowy w zestaw takich systemów można mieć jednak pewność, że latem upały nie będą przeszkadzały, a zimą chłód nie odstraszy domowników.

Zabudowa tarasu. Jakie szkło wybrać?

Projektując ogrody zimowe pomorskie trzeba podjąć też decyzję odnośnie materiałów, z jakich zostaną wykonane ściany oraz sufit. Przesuwna zabudowa tarasu najczęściej jest produkowana ze szkła jedno- lub wielowarstwowego. W celu zapewnienia jeszcze większej odporności na uszkodzenia może zdecydować się na szkło bezpieczne laminowane VSG. To rozwiązanie polegające na połączeniu ze sobą dwóch tafli szkła za pomocą wytrzymałej folii wykonanej z tworzywa sztucznego. Dzięki temu zimowy ogród nie wymaga od razu zmiany szyby, ponieważ ta nie pęka na wiele małych odłamków, ale „zapada się do środka”. Nie stwarza to żadnego zagrożenia do użytkowników.

Planując zimowy ogród pomorskie od strony nasłonecznionej można zdecydować się na szkło przyciemniane albo przeciwsłoneczne, które blokują przenikanie promieniowania słonecznego i sprawiają, że cała konstrukcja nie nagrzewa się aż tak bardzo.

Ogród zimowy z zaawansowaną automatyką

Nowoczesny ogród zimowy może być wyposażony w różnego rodzaju udogodnienia, np. przesuwane automatycznie drzwi, oświetlenie lub dach sterowany elektronicznie. Wiele osób decyduje się też na różnego rodzaju systemy ogrzewania lub czujniki opadów wbudowane w rozsuwany dach. Takie rozwiązanie pozwalają cieszyć się komfortem przez cały rok bez potrzeby fizycznej obsługi ścian, drzwi czy dachu. Sterowanie ogrodem może być wbudowane jako panel na ścianie albo nawet aplikacja sterowana bezpośrednio ze smartfona.

Automatyka ogrodów zimowych oczywiście podnosi cenę całej inwestycji, ale sprawia, że korzystanie z nich jest jeszcze przyjemniejsze.

Czy warto inwestować pieniądze w zimowy ogród?

Zimowy ogród to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które lubią odpoczywać na tarasie i chciałyby robić to przez cały rok. Zadaszoną przestrzeń można wykorzystać jako miejsce do przyjmowania gości. Oranżeria to także dodatkowy obszar na sprzęt sportowy lub narzędzia ogrodnicze, które nie zamokną i nie zostaną skradzione. Ewentualną wadą może być dosyć wysoka cena, ale zwykle komfort rekompensuje wydatek.

Ogrody zimowe Pomorskie - FAQ

Od czego zależy cena zimowego ogrodu?

Na cenę zimowego ogrodu wpływa wiele czynników, w tym rodzaj i jakość zastosowanych materiałów, szkła dachowego i ściennego oraz automatyka. Im bardziej zaawansowana jest konstrukcja, tym wyższa będzie cena, ale zwykle droższe rozwiązania wytrzymują dłużej bez konieczności naprawy poszczególnych komponentów. Dodatkowe wydatki mogą pojawić się w przypadku konieczności przeprowadzenia prac ziemnych, jak np. wyrównanie gruntu.

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu zimowego?

Wybierając oświetlenie do ogrodu zimowego należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad przeznaczeniem oranżerii. Jeżeli ma służyć przyjmowaniu gości powinna być odpowiednio jasna. Ogrody tarasowe, które zwykle są usytuowane obok salonu wymagają oświetlenia o mniejszej mocy niż np. te same konstrukcje, ale w wariancie wolnostojącym wynika to z faktu, że lampy wewnętrzne muszą wystarczyć za całość oświetlenia. W przypadku konstrukcji wolnostojących doskonale sprawdza się fotowoltaika jako źródło zasilania lamp.

Jak dbać o szklane ściany i sufit ogrodu zimowego?

Szklane powierzchnie powinny być regularnie czyszczone, minimum raz lub dwa razy w roku. Za pomocą wody z dodatkiem detergentu należy dokładnie usunąć zbutwiałe liście i rośliny, ptasie odchody, kurz i brud. Warto zapoznać się z wytycznymi producenta w zakresie konserwacji szklanych elementów ogrodu. Zazwyczaj odradza się korzystanie z myjki ciśnieniowej, która może uszkodzić szklaną powierzchnię zostawiając na niej siateczkę drobnych rys.

Czy ogród zimowy można wybudować samodzielnie?

Nie ma zakazu samodzielnego montażu obiektów małej architektury, w tym ogrodu zimowego. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to konstrukcja ciężka i samodzielnie będzie to zadanie trudne. Co więcej ewentualne niedociągnięcia lub pomyłki mogą negatywnie wpłynąć na stabilność całej konstrukcji oraz stworzyć zagrożenie dla domowników. Z tego względu zaleca się skorzystanie z usługi montażowej. Zespół specjalistów gwarantuje, że prace będą wykonane w 100% prawidłowo.

Jak dobrać moc grzejników do ogrodu zimowego?

Grzejniki montowane w ogrodzie powinny gwarantować komfort termiczny przez cały rok. Przyjmuje się, że do ogrzania 10 m2 powierzchni wystarczy 1400 Watów mocy. Zamiast jednak kupować jeden duży grzejnik, który będzie emitował centralne źródło ciepła warto zainwestować w kilka mniejszych urządzeń, ale rozmieszczonych równomiernie wzdłuż ścian. W praktyce najczęściej sięga się po grzejniki halogenowe albo z włóknem węglowym. Pierwsze szybciej osiągają pożądaną temperaturę, ale częściej się psują. Z kolei drugie są bardziej ekonomiczne.

Czy raz postawiony ogród zimowy można powiększyć?

Konstrukcja ogrodu zimowego może być modyfikowana poprzez dopasowanie jej do zmieniających się wymagań inwestora lub np. bryły budynku. W tym celu niezbędne jest jednak częściowe rozebranie konstrukcji i dołożenie kolejnych elementów (rusztowanie, szklane tafle). Z tego względu prace adaptacyjne powinny być przeprowadzane wtedy, gdy ryzyko opadów jest możliwie najmniejsze (miesiące późną wiosną lub letnie).

Jak dbać o metalowe elementy rusztowania?

Podobnie jak szklane tafle, metalowe rusztowanie ogrodu również musi być oczyszczane z zabrudzeń. Kilka razy w roku należy przyjrzeć mu się z bliska w poszukiwaniu śladów korozji lub uszkodzeń powłok ochronnych. W przypadku ich wykrycia niezwłocznie trzeba pokryć ochronną farbą, która zapobiegnie rozwijaniu się rdzy.

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać do ogrodu zimowego?

W praktyce najlepiej sprawdza się oświetlenie typu LED. Pobiera niewielkie ilości energii elektrycznej i praktycznie się nie nagrzewa. Żywotność każdej żarówki LED to kilkadziesiąt tysięcy godzin, więc jest to rozwiązanie energooszczędne. Punkty świetlne powinny być rozmieszczone tak, aby światło rozchodził się równomiernie po całej przestrzeni. Barwa światła może być ciepła (doskonale pasuje do kameralnych spotkań), neutralna (dobra na co dzień) lub chłodna (idealna, jeżeli ogród ma służyć np. jako miejsce do czytania książek).