Pergola tarasowa Bydgoszcz - Stimeo - Specjaliści od Architektury Ogrodowej - Pergole tarasowe Bydgoszcz - Stimeo domki i architektura ogrodowa

Pergola tarasowa Bydgoszcz

Od początku istnienia firmy wspieramy naszych Klientów w łączeniu komfortu nowoczesnej architektury ogrodowej z bliskością natury, do której mają Państwo bezpośredni dostęp. Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty i do skontaktowania się z nami w sposób najbardziej dogodny dla Państwa.

Zobacz nasze produkty w sklepie

Pergole tarasowe Bydgoszcz od Stimeo

Pergole tarasowe i ogrodowe to jeden z naszych głównych obszarów specjalizacji. Skupiamy się na ich trwałości, komforcie użytkowania oraz atrakcyjnym wyglądzie, który przypadnie do gustu naszym Klientom.

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów, którzy z zaangażowaniem i dbałością o szczegóły zarządzają całym procesem projektowania i montażu pergol. Niezależnie od tego, czy planujesz niewielką, czy przestronną pergolę, z entuzjazmem pomagamy Ci w pełnym zrealizowaniu Twoich planów.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której można zapoznać się z naszą ofertą, oraz do skontaktowania się z naszym zespołem, który z chęcią udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące naszych usług.

Nowoczesne pergole tarasowe i ogrodowe. Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Pergola ogrodowa lub pergola tarasowa to modne i praktyczne uzupełnienie małej architektury albo integralna część tarasu domu jednorodzinnego. Te konstrukcje pozwalają schronić się przed deszczem, chłodem oraz stwarzają dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Pergole tarasowe w Bydgoszczy spotkać można często zarówno przy nowoczesnych domach designerskich, jak i rezydencjach mających za sobą kilka dekad. Jak planować nowoczesne pergole ogrodowe i co warto wziąć pod uwagę?

Pergole tarasowe i ogrodowe – którą wybrać?

Decydując się na pergolę w pierwszej kolejności należy zdecydować czy ma być ona posadowiona na tarasie (tutaj występują dwa warianty – pergola trasowa przyścienna oraz pergola tarasowa wolnostojąca) czy też powinna ozdabiać ogród i stanowić alternatywę dla zabudowań gospodarczych. Pergola tarasowa przyścienna stoi na tarasie i łączy się z bryłą budynku za pomocą specjalnych mocowań. Zapewnia dużo większą stabilność i komfort termiczny niż pergola tarasowa wolnostojąca.

Kolejny aspekt dotyczy materiałów konstrukcyjnych. Najtańsze pergole buduje się z drewna. Bale są ze sobą zespalane za pomocą wkrętów, aby tworzyły spójną całość. Zasadniczą wadą pergoli drewnianych jest ich relatywnie niska żywotność oraz większa podatność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Pergola ogrodowa z drewna nie przepuszcza też światła. Droższe modele wykonuje się z aluminium albo stali. Oba metale są wytrzymałe, choć stal jest znacznie cięższa. Nowoczesne pergole ogrodowe z metalu maluje się proszkowo oraz pokrywa powłoką PVD dla większej odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Takie rozwiązania stosujemy np. w Stimeo.

Dla zapewnienia spójności architektonicznej wybierając pergole tarasowe w Bydgoszczy warto dopasować styl konstrukcji do bryły budynku. Nowoczesna pergola tarasowa z metalu to świetne uzupełnienie loftowego budownictwa . Z kolei pergola ogrodowa z drewna doskonale pasuje do zabudowań w stylu klasycznym oraz rustykalnym.

Gdzie stawiać nowoczesne pergole ogrodowe?

Nowoczesne pergole ogrodowe są na tyle stabilne, że można ustawić je w praktycznie dowolnym miejscu działki. Warto jednak zwrócić uwagę na nasłonecznienie. Jeżeli zadaszenie ma służyć do codziennego relaksu najlepszą orientacją będzie zachód. Z kolei zagorzali ogrodnicy mogą wybrać południe – silne nasłonecznienie sprawia, że przyjmą się nawet rośliny egzotyczne o wyjątkowo wysokich wymaganiach.

Niezależnie od orientacji pergola ogrodowa powinna być ustawiona na płaskim terenie, aby była jak najbardziej stabilna. Dotyczy to zwłaszcza rejonów Polski, gdzie zdarzają się silne i porywiste wiatry.

Jakie funkcje pełni pergola ogrodowa i tarasowa?

Pergole tarasowe lub ogrodowe mogą pełnić jednocześnie kilka funkcji. Przede wszystkim zabezpieczają domowników przed słońcem i deszczem przez cały rok. Można się w nich skryć, aby odpocząć po pracy, spotkać ze znajomymi lub podziwiać rośliny kwitnące w ogrodzie. Takie miejsce do spotkać i relaksu to atrakcyjna alternatywa dla klasycznego salonu. Nowoczesne pergole tarasowe lub ogrodowe to także miejsce do sadzenia roślin pnących, które będą wspinały się po rusztowaniu. W ten sposób można stworzyć strefy zacienienia nawet od najsilniej nasłonecznionej strony.

Jak zbudowana jest pergola tarasowa aluminiowa?

Pergola tarasowa to nie tylko rusztowanie. Nowoczesną konstrukcję tworzy system zadaszenia oraz ściany boczne. Firmy oferujące pergole tarasowe w Bydgoszczy zwykle proponują dwa rodzaje zadaszenia – stałe i ruchome. Zadaszenie stałe wykonuje się z drewna, poliwęglanu lub szkła wzmocnionego. Z kolei ruchome tworzą rolety, żaluzje lub markizy.

W tańszych modelach można spotkać zamiast litych materiałów tkaniny techniczne, ale ich wybór nie jest najlepszym pomysłem. Taki materiał wprawdzie chroni przed wilgocią i promieniowaniem UV, ale nie zabezpiecza przed chłodem i nie izoluje termicznie. Znacznie łatwiej go uszkodzić. Pergola tarasowa z zasłonami to dobry wybór tylko do krajów, gdzie wiecznie świeci słońce.

Czy pergola tarasowa musi być montowana przez specjalistów?

Kupując pergole tarasowe w Bydgoszczy trzeba zastanowić się nad ich transportem oraz montażem. Oczywiście nie ma obowiązku korzystania z usług profesjonalistów, ale w praktyce samodzielny montaż jest trudny i niesie ze sobą ryzyko niedopatrzenia detali technicznych. Na szczególną uwagę zasługuje pergola tarasowa przyścienna, której montaż wymaga specjalnych narzędzi i wprawy, ponieważ rusztowanie musi został połączone z budynkiem. Usługa montażowa oczywiście kosztuje, ale w ten sposób zyskujesz komfort i bezpieczeństwo.

Każda pergola tarasowa przyścienna oraz ogrodowa musi być regularnie konserwowana i czyszczona. Odpowiednie zabiegi nie tylko zapewnią odpowiedni wygląd konstrukcji, ale sprawią, że powłoka ochronna nie ulegnie uszkodzenia, a metal nie pokryje się śladami rdzy i będzie służył dłużej. Zaleca się, aby rusztowanie było sprawdzane minimum dwa razy w roku. Ewentualne ubytki należy jak najszybciej uzupełnić, a uszkodzenia – o ile jest to możliwe - naprawić.

 

Pergole FAQ:

Z jakiego szkła wykonuje się ściany i dach pergoli?

Do architektury ogrodowej nie używa się zwykłego szkła, które jest delikatne i łatwo je uszkodzić. Najczęściej w pergoli montuje się tzw. szkło bezpieczne VSG. To dwie tafle wzmocnionego szkła połączone ze sobą za pomocą specjalnej folii wykonanej z tworzywa sztucznego. Taki materiał jest nie tylko odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale w razie stłuczenia nie pęka od razu na wiele małych fragmentów, ale „zapada się do środka”. Dzięki temu szkło bezpieczne nie stanowi zagrożenia dla domowników.

Czy pergole ogrodowe można wyposażyć w automatykę?

Nowoczesne pergole ogrodowe i tarasowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia. Najczęściej stosuje się automatycznie rozsuwane ściany. Innym rozwiązaniem są lamele sterowane elektronicznie lub wyposażone w czujniki deszczu, które automatycznie zamykają dach w razie rejestracji opadów. Jeszcze innym rozwiązaniem może być ogrzewanie, oświetlenie lub systemy audio. Dzięki takim ułatwieniom z pergoli ogrodowej można korzystać przez cały rok z równie dużą przyjemnością, co z pomieszczeń mieszkalnych.

Jak wybierać oświetlenie do pergoli?

Oświetlenie pergoli powinno być dobrane w taki sposób, aby zapewniało możliwość komfortowego korzystania z niej. Zadaszenie będące częścią tarasu zwykle „przejmuje” część oświetlenia salonu, więc można zdecydować się jedynie na lampy dopełniające. W przypadku pergoli ogrodowych warto rozważyć montaż kompleksowego oświetlenia LED. Jest energooszczędne, praktycznie się nie nagrzewa, a żywotność LED-owej żarówki do nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Czy muszę mieć pozwolenia na budowę pergoli ogrodowej?

Obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie wymagają ubiegania się o pozwolenia na budowę pergoli tak długo, jak jej powierzchnia nie przekracza 35 m2. Poniżej tej wartości wystarczy zwykłe zgłoszenie do właściwego organu. Warto jednak pamiętać, że na każde 500 m2 powierzchni działki mogą przypadać maksymalnie 2 obiekty małej architektury. Przed zaplanowaniem inwestycji warto więc zajrzeć do księgi wieczystej, aby sprawdzić wymiary gruntu.

Jak myć dach pergoli ogrodowej?

Dach pergoli powinien być myty z wysokości (np. drabiny). Tylko w ten sposób można usunąć wszystkie zabrudzenia. Prace na wysokości wymagają doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Osoby, które nie czują się na siłach powinny skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w wykonywaniu tego typu usług. Z dachu pergoli należy pozbyć się przede wszystkim zalegających liści i patyków, ptasich odchodów, pyłu i piasku oraz mchów i porostów.

Czym myć szklane ściany pergoli?

Ściany wykonane ze szkła lub poliwęglanu najlepiej myć za pomocą ciepłej wody z dodatkiem detergentu, chyba że producent wprost doradza inne rozwiązanie. Odradza się stosowanie popularnych myjek ciśnieniowych, ponieważ wysokie ciśnienie wody natryskiwanej z niewielkiej odległości może spowodować powstanie mikrouszkodzeń w panelach i ich zmatowienie.

Jak konserwować pergol ogrodową?

Sposoby konserwacji pergoli w dużej mierze zależą od rodzaju materiału z jakiego została ona wykonana. Konstrukcje drewniane należy impregnować z wykorzystaniem specjalistycznych środków, które zapobiegają nasiąkaniu drewna wilgocią i wydłużają jego żywotność. Stelaże metalowe powinno się myć wodą z dodatkiem detergentu. W sytuacji kiedy dojdzie do uszkodzenia powłoki ochronnej w pierwszej kolejności trzeba poszukać śladów rdzy. Powinny być one delikatnie usunięte przy pomocy odpowiednich preparatów. Następnie ubytki trzeba pokryć warstwą ochronną. Samodzielne nałożenie powłoki PVD jest niestety niemożliwe w warunkach domowych.

Od czego zależy cena pergoli?

Na cenę pergoli wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jest to rodzaj użytych materiałów oraz ich jakość. Znaczenie ma zamontowana automatyka, jak sterowane drzwi lub dach. Dodatkowe koszty obejmują też prace ziemne, których przeprowadzenie może być niezbędne (zwłaszcza przy rusztowaniach stawianych w ogrodzie).