Pergola tarasowa Szczecin - Stimeo - Specjaliści od Architektury Ogrodowej - Pergole tarasowe Szczecin - Stimeo domki i architektura ogrodowa

Pergola tarasowa Szczecin

Od lat pomagamy naszym Klientom w harmonijnym połączeniu wygody nowoczesnej architektury ogrodowej z bezpośrednim kontaktem z naturą, która jest w zasięgu Państwa ręki. Zachęcamy do zaznajomienia się z naszą ofertą i do nawiązania z nami kontaktu w sposób najbardziej komfortowy dla Państwa.

Zobacz nasze produkty w sklepie

Pergole tarasowe Szczecin od Stimeo

Pergole tarasowe i ogrodowe są jednym z naszych kluczowych obszarów działalności. Dbamy o ich solidność, przyjemność z użytkowania, jak również estetykę, która sprosta oczekiwaniom naszych Klientów.

Zespół naszej firmy to doświadczeni specjaliści, którzy z zaangażowaniem i precyzją odpowiadają za cały proces projektowania i montażu pergol. Bez względu na to, czy marzysz o małej, czy przestronnej pergoli, z zapałem pomożemy Ci w kompleksowym spełnieniu Twoich oczekiwań.

Zachęcamy do wizyty na naszej stronie internetowej, gdzie można zapoznać się z naszą ofertą, a także do kontaktu z naszym zespołem, który z chęcią odpowie na wszelkie pytania dotyczące naszych usług.

Nowoczesne pergole tarasowe i ogrodowe. Co warto o nich wiedzieć?

Pergola ogrodowa lub przyścienna to świetny sposób, aby stworzyć zadaszoną przestrzeń, która ochroni przed słońcem i stworzy warunki do komfortowego wypoczynku. Nowoczesne pergole ogrodowe to wytrzymałe konstrukcje, które działają sprawnie przez wiele lat, ozdabiając ogród i uzupełniając go o wizualnie atrakcyjny i przydatny element małej architektury. Jak wybierać pergole tarasowe, aby należycie pełniły swoją funkcję?

Nowoczesna pergola tarasowa czy pergola ogrodowa? Rodzaje architektury ogrodowej

Pergole tarasowe i ogrodowe występują w wielu wariantach, dlatego w pierwszej kolejności należy sprecyzować swoje oczekiwania, aby wybór był łatwiejszy. Producenci pergoli rozróżniają stelaże tarasowe oraz ogrodowe. Pergola tarasowa to rodzaj zadaszenia tarasu, zwykle połączony z bryłą budynku dla utrzymania jej stabilności i poprawy izolacyjności cieplnej. Z kolei pergola ogrodowa to samodzielna konstrukcja ustawiona na terenie ogrodu, ale niepołączona z domem. Najłatwiej porównać ją do budynku gospodarczego, choć nieporównywalnie bardziej estetycznego i wielofunkcyjnego.

Kolejny krok to wybór materiału, z jakiego zostanie wykonana pergola. Najtańsze modele produkuje się z litego drewna połączonego ze sobą tak, aby bale tworzyły sztywny stelaż. To ciężka konstrukcja i podatna na działanie czynników atmosferycznych. Lepszym rozwiązaniem jest pergola tarasowa aluminiowa wykonana z lekkich, ale wytrzymałych profili. Pergole tarasowe mogą być też wytworzone ze stali. Szyny połączone są ze sobą za pomocą kształtowników, które zapewniają sztywność ramy. Oczywiście stal jest cięższa niż aluminium, ale wyróżnia się większą odpornością na uszkodzenia i odkształcenia.

Ostatni etap to dobór stylu architektonicznego. Aby pergola tarasowa lub ogrodowa wyglądała atrakcyjnie powinna odzwierciedlać styl budynku mieszkalnego. Wybierając pergole tarasowe w Szczecinie można znaleźć rusztowania w stylu nowoczesnym, klasycznym oraz rustykalnym.

Nowoczesne pergole ogrodowe – gdzie je ustawiać?

Pergole tarasowe zawsze muszą być połączone z budynkiem, ponieważ stanowią jego część. Pergola ogrodowa może być ustawiona w zasadzie w dowolnym miejscu pod warunkiem, że grunt gwarantuje stabilność konstrukcji. Zadaszenie powinno być dopasowane do kształtu i wymiarów działki, ale tworzyło harmonijną całość razem z pozostałymi elementami architektury krajobrazu.

Usytuowanie pergoli po stronie południowej sprawi, że będzie ona nasłoneczniona praktycznie przez cały dzień. Choć z pozoru może wydawać się to świetnym rozwiązaniem w praktyce sprawia, że wypoczynek staje się nieprzyjemny, a dobrze przyjmują się głównie rośliny egzotyczne. Pergola po stronie zachodniej jest silnie nasłoneczniona latem, ale zimą już nie. Złotym środkiem będzie strona północna lub wschodnia oferujące umiarkowane warunki oświetleniowe i temperaturowe.

Do czego może służyć pergola tarasowa przyścienna?

Pergola tarasowa przyścienna albo rusztowanie ogrodowe może być wykorzystane na kilka sposobów. Przede wszystkim dają one ochronę przed słońcem i ciepłem. Można schronić się do nich przez cały rok, wykorzystać jako miejsce wypoczynku po dniu pracy albo przestrzeń do kameralnych spotkań z rodziną i znajomymi. W razie potrzeby wolna przestrzeń przyda się do schowania sprzętów ogrodowych lub narzędzi.

Pergola tarasowa wolnostojąca lub przyścienna może być wykorzystana jako oparcie dla roślin pnących, które stworzą naturalną barierę przed słońcem, ale także ciekawskimi sąsiadami. Typowe gatunki roślin, które chętnie rosną w obrębie pergoli to np. akebia pięciolistkowa, milin amerykański czy eleganckie pnące róże.

Jak wykonuje się nowoczesne pergole ogrodowe?

Nowoczesne pergole ogrodowe konstruuje się w taki sposób, aby były maksymalnie ergonomiczne i zapewniały wysoki komfort użytkowania. Pergola tarasowa może być wyposażona w ścian boczne oraz sufit, które mogą być stałe lub ruchome. Panele ruchome zapewniają możliwość regulacji ustawień i dostosowanie ułożenia ścian i sufity do kierunku padania promieni słonecznych oraz opadów. W razie potrzeby można je szybko zamknąć lub otworzyć. Zadaszenia stałe wykonuje się z drewna, poliwęglanu lub szkła. Rozwiązania ruchome to rolety, żaluzje lub markizy.

Alternatywnym i tańszym rozwiązaniem jest pergola tarasowa z zasłonami. Tkaniny techniczne są impregnowane, więc nie przeciekają i należycie chronią przed promieniowaniem UV. Taka konstrukcja nie chroni jednak przed silnym wiatrem i nie izoluje od chłodu. Materiałowe zasłony nie są też tak wytrzymałe jak nowoczesne pergole ogrodowe ze ścianami i sufitem w litych materiałów. Nowoczesna pergola tarasowa w Szczecinie to element, który będzie wyglądał atrakcyjnie przy każdym domu.

Czy pergola tarasowa przyścienna musi być pielęgnowana?

Pergole tarasowe w Szczecinie to świetne rozwiązanie, które uzupełni i urozmaici przydomową architekturę. Aby zapewnić jej odpowiednio dużą żywotność, należy pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Pergola tarasowa przyścienna może być zamontowana samodzielnie. Aby jednak mieć pewność, że cała konstrukcja jest stabilna, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów oferujących usługi montażowe.

Rozważając pergole tarasowe w Szczecinie należy pamiętać o regularnej konserwacji. Zwykle producenci zalecają podstawowe zabiegi czyszczące dwa razy do roku. Za każdym razem należy dokładnie umyć całą konstrukcję, a także sprawdzić ją pod kątem ewentualnych ubytków. Nowoczesne pergole malowane są proszkowo, a dodatkowo kryte powłoką PVD, ale po latach nie można wykluczyć powstania ubytków w warstwie ochronnej. Powinny one być czym prędzej uzupełniona, aby w metalową ramę nie wdawała się rdza.

Ściany i sufit mogą być umyte z wykorzystaniem ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Odradza się jednak sięganie po myjki ciśnieniowe, które mogą przyczynić się do powstawania siatki drobnych pęknięć.

Pergole tarasowe FAQ:

Czym konserwować metalowe elementy pergoli?

Metalowe elementy do pergoli, których powłoka ochronna została naruszona najlepiej przetrzeć papierem ściernym, który usunie powierzchniowe ogniska korozji, a następnie zaimpregnować odpowiednią farbą. Aby uzyskać w pełni wydajny efekt ochronny niezbędne może być pomalowanie miejsca ubytku kilkukrotnie. Ślady rdzy warto usuwać jak najszybciej, aby nie zdążyła się ona rozprzestrzenić.

Czy w pergoli ogrodowej można zamontować oświetlenie?

Pergola ogrodowa lub tarasowa jak najbardziej może być wyposażone w system oświetleniowy. Doskonale sprawdzają się lampy LED-owe, które emitują jasne światło, nie nagrzewają się i działają przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. W przypadku pergoli ogrodowych można zdecydować się tez na fotowoltaikę. Nie będzie trzeba wtedy przeciągać przewodów, a na samą instalację fotowoltaiczną można otrzymać dofinansowanie. Moc oświetlenia powinna być dopasowana do przeznaczenia pergoli. Jeżeli ma służyć do wieczornych spotkań, dobrze sprawdzą się lampy emitujące światło o ciepłej barwie i niezbyt intensywne.

Od czego zależy cena pergoli ogrodowej?

Cena pergoli ogrodowej zależy od szeregu czynników, w tym rozmiaru pergoli, wykorzystanych materiałów, powłok ochronnych i dodatkowych elementów wyposażenia. Warto jednak zainwestować w wysokiej jakości komponenty, ponieważ gwarantują przydatność zadaszenia przez wiele lat. Cenę konstrukcji dodatkowo podnoszą prace ziemne, które niekiedy są wymagane przy konstrukcjach ogrodowych. Może być to np. wyrównanie terenu albo jego ubicie.

Czy na pergolę ogrodową wymagane jest pozwolenie na budowę?

Obowiązujące przepisy prawa budowlanego stanowią, że na pergole ogrodowe oraz inne podobne elementy małej architektury nie jest wymagane pozwolenie na budowę, o ile powierzchnia takiego obiektu nie przekracza 35 m2. W takiej sytuacji wystarczające będzie zgłoszenie zamiaru postawienia obiektu do odpowiedniego organu.

Ile lat wytrzyma pergola ogrodowa?

Wysokiej jakości pergole ogrodowe wykonuje się z wytrzymałych profili aluminiowych lub stalowych, których żywotność szacowana jest na kilkadziesiąt lat. Dodatkowo metal może być malowany proszkowo i pokryty warstwa ochronną PVD, która dodatkowo zwiększa wytrzymałość stelaża. Aby wydłużyć żywotność rusztowania do maksimum należy dbać o regularną konserwację i pielęgnację poszczególnych elementów pergoli. Pergole metalowe wytrzymają znacznie dłużej niż ich drewniane odpowiedniki, choć naturalny surowiec lepiej sprawdzi się do stylu rustykalnego.

Czy warto wybierać lamele do pergoli ogrodowej?

Lamele to cienkie, metalowe pasy tworzące dach pergoli. Wyróżniają się tym, że ich kąt nachylenia można zmieniać, dopasowując do potrzeb użytkownika. Podczas opadów lamele można całkowicie zamknąć, aby były nieprzepuszczalne. W słoneczny dzień lamele da się otworzyć, aby otwory zapewniły przewiew powietrza. Proste lamele mogą być zamykane i otwierane ręcznie, ale w nowoczesnych altanach stosuje się sterowanie automatyczne, a nawet specjalne czujniki deszczu, które automatycznie wykrywają opady.

Z czego wykonać ściany pergoli?

W nowoczesnych pergolach ściany wykonuje się głównie z poliwęglanu. To tworzywo sztuczne, które zapewnia wysoką przejrzystość, a jednocześnie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia się różne rodzaje poliwęglanu. Najpopularniejsze spośród nich to poliwęglan lity i komorowy. Materiał lity jest wprawdzie droższy niż komorowy, ale pozostaje w pełni przejrzysty nawet po wielu latach. Jest trwały i elastyczny, a jego brzegów nie trzeba oklejać taśmą. Najmniej wytrzymałe są ściany z drewna. Co więcej lity surowiec nie przepuszcza żadnego światła, dlatego w obrębie pergoli może być po prostu ciemno.

Jak czyścić dach pergoli?

Dach pergoli powinien być czyszczony z drabiny, dlatego podczas pracy należy zachować szczególną ostrożność. Przy pomocy bieżącej wody (np. ze szlaucha) trzeba usunąć zbutwiałe resztki roślin, ptasie odchody oraz kurz, brud i inne zabrudzenia. Osoby, które nie czują się pewni podczas prac na wysokości powinny rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnych usług mycia powierzchni.