Ogrody Zimowe Szczecin - Stimeo - Specjaliści od Architektury Ogrodowej - Ogród Zimowy Szczecin - Stimeo domki i architektura ogrodowa

Ogrody zimowe Szczecin

Od lat wspieramy naszych Klientów, którzy pragną łączyć komfort nowoczesnej architektury ogrodowej z bezpośrednim kontaktem z naturą. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami i usługami oraz do nawiązania z nami kontaktu w sposób, który jest dla Państwa najwygodniejszy.

Zobacz nasze produkty w sklepie

Ogrody zimowe Szczecin od Stimeo

Szczycimy się wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu, dystrybucji i instalacji szerokiej gamy produktów architektury ogrodowej. Nasze ogrody zimowe są doskonałym miejscem odpoczynku dla każdego członka rodziny. Oferowane przez nas ogrody zimowe nie są tylko praktycznym miejscem do wykorzystania, ale również inwestycją, która zwiększy wartość Twojej nieruchomości.

Zamów przez Internet ogród zimowy lub zadaszenie tarasu, które zostanie dostarczone pod wybrany adres - koszty dostawy są już wliczone w cenę.

Nasza firma zatrudnia kompetentnych specjalistów, którzy dbają o każdy detal podczas tworzenia ogrodów zimowych, angażując się w swoją pracę i dbając o precyzję. Niezależnie od tego, czy szukasz małego, urokliwego miejsca, czy ogrodu zimowego o dużych rozmiarach i wielorakim zastosowaniu - z przyjemnością pomożemy Ci zrealizować Twoje marzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej i skontaktowania się z naszym zespołem, który chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące naszych usług.

Ogród zimowy – co warto wiedzieć

Ogród zimowy wolnostojący – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Jeszcze kilka lat temu ogrody zimowe kojarzyły się z luksusowym wyposażeniem dużych posiadłości. Dzisiaj zabudowa tarasu to często spotykane uzupełnienie domu jednorodzinnego. Ogród zimowy to więcej niż tylko estetyczne wykończenie bryły budynku. Przy odrobinie planowania można korzystać z niego przez cały rok, relaksując się po ciężkim dniu w pracy. Jak projektować zimowy ogród z którego domownicy będą korzystali chętnie?

Jaka powinna być przemyślana oranżeria tarasowa? Ogrody zimowe wolnostojące i przyległe

Pierwszym etapem wyboru jest określenie czy zimowy ogród ma stanowić część bryły budynku czy też zupełnie niezależną konstrukcję, położoną np. w przeciwległym końcu działki.

Oranżerie tarasowe przyległe montuje się do ścian nośnych domu za pomocą specjalnych kotew. Dzięki temu ich konstrukcja jest stabilna i nie zachwieje nią nawet silny wiatr. Decydując się na takie rozwiązanie warto zadbać o uszczelnienie konstrukcji przyległej, ale także termomodernizację budynku mieszkalnego (dotyczy zwłaszcza domów mających kilkadziesiąt lat). W ten sposób można uniknąć powstawania mostków cieplnych i niepotrzebnej utraty energii termicznej oraz wysokich rachunków za prąd lub gaz. Ogród zimowy przyległy powoduje, że taras staje się de facto kolejnym pomieszczeniem z którego można korzystać przez cały rok.

Alternatywą jest zimowy ogród wolnostojący. Można wykorzystać go jako miejsce do rodzinnych spotkań, ale także przechowalnię na narzędzia ogrodnicze lub sprzęt sportowy. Ogrody zimowe wprawdzie mogą być ustawiona wprost na gruncie, ale stwarza to ryzyko braku stabilności konstrukcji. Dużo lepiej sprawdzi się ogród zimowy stawiany na betonowej płycie.

Montując zimowy ogród w Szczecinie lub okolicach trzeba zastanowić się też nad materiałem. Tańsze modele wykonuje się z solidnego, impregnowanego drewna. Dla osób szukających trwałych konstrukcji, które wytrzymają długie lata lepszym rozwiązaniem będzie zabudowa tarasu wykonana ze stali lub aluminium. Wprawdzie jej cena jest wyższa niż ogród drewnianych, ale są one praktycznie niewrażliwe na warunki atmosferyczne. Dodatkowo metalowe zabudowy tarasów są zwykle malowane proszkowo co podnosi ich odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Ogrody zimowe w Szczecinie warto dopasować do stylu architektonicznego budynku mieszkalnego. Do wyboru są konstrukcje nowoczesne, klasyczne lub rustykalne, które stworzą harmonijną całość z otoczeniem.

Jak projektować ogród zimowy całoroczny?

Zimowy ogród powinien być dopasowany do otoczenia. Warto dobrać takie wymiary i kształt, aby nie przytłaczały, ale też nie zanikały w otoczeniu zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Dotyczy to przede wszystkim oranżerii, ponieważ ogrody zimowe na tarasie będą powierzchniowo pokrywały się z powierzchnią tarasu.

Oranżeria wolnostojąca może mieć praktycznie dowolny kształt. Aby ułatwić korzystanie z niej opłaca się jednak zachować bryłę klasycznego czworoboku. Taka forma ułatwia montaż ewentualnego wyposażenia, jak grzejniki czy oświetlenie.

Warto pamiętać, że ogród zimowy nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy jego zgłoszenie właściwemu organowi budowlanemu pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Obowiązujące przepisy wprowadzają jednak ograniczenie co do maksymalnej liczby takich obiektów. Można postawić maksymalnie dwa ogrody zimowe na każde 500 m2 działki.

Jak ogrzać ogród zimowy z pełnym dachem?

Aby zabudowa tarasu lub wolnostojąca oranżeria nadawały się do korzystania przez cały rok należy zadbać o montaż ogrzewania. W praktyce stosuje się w tym celu grzejniki konwektorowe, folie grzejne lub maty. Należy zadbać o równomierne rozmieszczenie punktów grzewczych tak, aby ciepło mogło docierać w każdy zakątek zimowego ogrodu w równej części. Najlepiej zrobić to wzdłuż cokołów ścian.

Oranżeria, która nie będzie ogrzewana w miesiącach jesienno-zimowych nie nadaje się do użytku, ponieważ w jej wnętrzu będzie zbyt chłodno. Dodatkowo brak źródeł ciepła sprzyja kondensacji wilgoci we wnętrzu konstrukcji, co może przyczynić się do pogorszenia jej stanu technicznego.

Zabudowa tarasu a szklana elewacja

Ogrody zimowe są kryte szklanymi taflami, które gwarantują izolacyjność cieplną. W praktyce stosuje się najczęściej szkło zespolone jedno lub dwukomorowe, przy czym to drugie ma lepsze parametry. Aby zwiększyć komfort użytkowania ogrodu zimowego zaleca się montaż szkła przeciwsłonecznego albo zaciemniającego. Likwidują one refleksy świetlne i przeciwdziałają nagrzewaniu się wnętrza ogrodu.

Przesuwna zabudowa tarasu może być wykonana ze szkła bezpiecznego VSG. To szkło, które jest w większym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne, a po stłuczeniu rozpada się w bardzo małe fragmenty pozbawione ostrych krawędzi lub trzyma się folii PVB. Dzięki temu nawet stłuczona szyba nie stanowi zagrożenia dla zdrowia domowników.

Projektując ogród zimowy w Szczecinie nie warto oszczędzać na materiałach. Wysokiej jakości komponenty zwrócą się w postaci wieloletniej przydatności i wysokiego komfortu korzystania.

Nowoczesne ogrody zimowe w Szczecinie a automatyka

Wysokiej klasy ogrody zimowe mogą być wyposażone w automatykę, która zwiększa wygodę użytkowania oranżerii. Zwykle montuje się ruchome ściany, oświetlenie lub ogrzewanie. Można rozważyć również instalację systemu nagłośnienia, dzięki któremu dodatkowa przestrzeń ogrodu zamieni się w idealne miejsce do spotkań.

W zależności od stopnia skomplikowania dodatkowe rozwiązania mogą być sterowane z poziomu panelu wbudowanego w konstrukcję ogrodu lub nawet aplikacji. Bezprzewodowa łączność pozwala cieszyć się komfortem użytkowania bez konieczności wstawania z leżaka.

Nie ulega wątpliwości, że ogród zimowy to świetle rozwiązanie dla osób, które chcą spędzać na tarasie cały rok ciesząc się widokiem przyrody. Choć taka konstrukcja nie należy do najtańszych, będzie stanowiła atrakcyjny element nieruchomości, który nie tylko sprawia radość, ale także realnie zwiększa wartość działki.

 

Ogród zimowy – FAQ

Od czego zależy cena ogrodu zimowego?

Cena ogrodu zimowego jest uzależniona od wielu czynników. Decydujące znaczenie mają wykorzystane materiały, wielkość całej konstrukcji oraz ewentualna automatyka, która ma usprawnić działanie oranżerii. Cenę podnoszą takie rozwiązania, jak stosowanie szkła bezpiecznego czy malowania proszkowego.

Jak dobrać ogrzewanie do ogrodu zimowego?

Moc ogrzewania powinna być dopasowana do wymiarów ogrodu. Im jest on większy, tym więcej watów ciepła powinny emitować instalacje grzewcze. Aby obniżyć koszt ogrzewania ogrodu można połączyć instalację grzewczą z fotowoltaiką, która część potrzebnej energii elektrycznej wygeneruje ze słońca.

Czy mogę sam zbudować ogród zimowy?

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, aby samemu zbudować ogród zimowy od podstaw. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ niestabilna i nieprawidłowo zmontowana konstrukcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia domowników i gości. Zdecydowanie warto zlecić montaż oranżerii profesjonalistom, którzy zadbają o niezbędne detale.

Jak dbać o ogród zimowy?

Aby ogród zimowy wyglądał pięknie przez cały rok warto regularnie poddawać go zabiegom czyszczącym. Dotyczy to nie tylko drewnianej albo metalowej ramy, ale także szklanych ścian i sufitu. Czyszczenie oranżerii należy przeprowadzać minimum dwa razy dziennie, po zimie oraz po sezonie wiosenno-letnim. Ewentualne ubytki w warstwie farby powinny być jak najszybciej uzupełnione, aby w metalową konstrukcję nie wdała się korozja.

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu zimowego?

Oświetlenie do ogrodu zimowego powinno zapewniać możliwość komfortowego korzystania z konstrukcji. Dotyczy to nie tylko barwy światła, ale przede wszystkim jego natężenia. Światło powinno być mocniejsze, jeżeli oranżeria jest wolnostojąca. W przypadku konstrukcji przyległych do domu ogród zwykle będzie przedłużeniem tarasu, więc część oświetlenia z wnętrza domu przeniknie do wnętrza oranżerii i będzie ją oświetlać. Najlepiej sprawdzają się żarówki typu LED. Są energooszczędne, nie nagrzewają się, a ich żywotność jest wysoka.

Co można przechowywać w ogrodzie zimowym?

Dobrze uszczelniony i ogrzewany ogród zimowy stanowi dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Można ją przeznaczyć na meble ogrodowe, narzędzia lub sprzęt ogrodowy. Dzięki oranżerii nie trzeba specjalnie budować budynków gospodarczych.

Od jakiej strony świata najlepiej postawić ogród zimowy?

Najsilniej nasłonecznione są ogrody zimowe o południowej ekspozycji. W takiej przestrzeni można hodować nawet rośliny egzotyczne. Nieco mniej nasłoneczniony jest ogród od strony wschodniej. Orientacja zachodnia przewiduje, że ogród będzie szczególnie mocno nasłonecznione w godzinach popołudniowych. Do południa powinien w nim panować przyjemny chłód. Ogrodnicy docenią przede wszystkim ekspozycję północną, ponieważ wyróżnia się ona największym stopniem zacienienia.

Co należy dołączyć do zgłoszenia ogrodu budowlanego do właściwego organu?

Do zgłoszenia należy dołączyć przede wszystkim oświadczenie o prawie do posiadania nieruchomości i dysponowania nią na cele budowlane. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania. Dodatkowo oprócz oświadczenia do zgłoszenia załącza się rysunki techniczne, z których wynika dokładna kubatura ogrodu.

Czy ogród zimowy można dostawić do każdego budynku?

W zasadzie nie ma przeciwwskazań, jeżeli chodzi o montaż przydomowego ogrodu zimowego. Połączenie dwóch brył najlepiej zlecić fachowcom, którzy zagwarantują, że cała konstrukcja będzie stabilna. Aby niepotrzebnie nie podnosić kosztów korzystania z ogrodu w pierwszej kolejności warto upewnić się, że dom jest dobrze izolowany.

Co to jest szkło bezpieczne?

Jako szkło bezpieczne określa się dwie tafle sklejone ze sobą za pomocą wytrzymałej folii PVB. Dzięki takiej technice produkcji nie stanowi ono zagrożenia dla ludzi i jest wyjątkowo wytrzymałe. Szkło bezpieczne jest odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także promieniowanie cieplne, odkształcenie oraz czynniki chemiczne.