Ogrody Zimowe Łódź - Stimeo - Specjaliści od Architektury Ogrodowej - Ogród Zimowy Łódź - Stimeo domki i architektura ogrodowa

Ogrody zimowe Łódź

Od lat lat służymy pomocą naszym Klientom, którzy pragną harmonijnie łączyć wygodę nowoczesnego designu ogrodowego z bezpośrednim kontaktem z naturą. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do nawiązania kontaktu z nami w sposób najbardziej wygodny dla Państwa

Zobacz nasze produkty w sklepie

Ogrody zimowe Łódź od Stimeo

Ogrody zimowe to jedna z naszych głównych specjalizacji. Dbamy by stanowiły dla Was doskonałe miejsce wypoczynku. Nasze ogrody zimowe to nie tylko uniwersalna przestrzeń do wykorzystania, ale także inwestycja, która pozytywnie wpłynie na wartość Twojego domu.

Zamów online ogród zimowy lub zadaszenie tarasu z dostawą pod Twój adres - dostawa jest GRATIS (wliczona w cenę).

Nasza firma zatrudnia doświadczonych ekspertów, którzy z pasją i dbałością o szczegóły odpowiadają za cały proces tworzenia ogrodów zimowych. Niezależnie od tego, czy szukasz małego, przytulnego zakątka, czy też przestronnego i funkcjonalnego ogrodu zimowego, z entuzjazmem pomożemy Ci zrealizować Twoje marzenia.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można zapoznać się z naszą ofertą, oraz do skontaktowania się z naszym zespołem, który chętnie udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania związane z naszymi usługami.

Ogród zimowy – co warto wiedzieć

Jesień i zima to pory roku, które większości z nas mocno dają się we znaki. Tęsknimy za soczystą zielenią i zachwycającymi wyglądem kwiatami. Na szczęście nie trzeba czekać do wiosny, aby otaczać się piękną roślinnością. Rozwiązaniem jest ogród zimowy, który założyć może każdy właściciel domu. Wbrew temu, co sądzi wiele osób oranżerie nie powstały kilkanaście lat temu. Pojawiły się w XVII wieku i były uzupełnieniem pałacowych ogrodów i parków. Dzisiaj spotkać można je nie tylko przy luksusowych willach. Zabudowa tarasu jest bardzo popularna.

Jakie są rodzaje ogrodów zimowych?

Decydując się na zimowy ogród, możesz postawić na jedną z dwóch opcji: może to być oranżeria wolnostojąca lub przyległa do domu. Wiele zależy od Twoich możliwości, wielkości działki, a także charakteru, jaki ma mieć ogród. Większość osób stawiających na ogród zimowy całoroczny wybiera wersją przyległą do domu z uwagi na możliwość doprowadzenia centralnego ogrzewania. Modele wolnostojące są najczęściej nieogrzewane, co oznacza, że mają charakter sezonowy.

Ogrody zimowe mogą mieć także różny styl. Pamiętaj, aby współgrał on z domem. Możesz postawić na oranżerię nowoczesną lub zdecydować się na taką, która utrzymana będzie w stylu klasycznym. Sama zabudowa tarasu to jednak jeszcze nic. Ostateczny efekt uzyskasz, sięgając po określone rodzaje roślin, a także dodatki.

Oranżeria może również różnić się pod względem materiału, z jakiego wykonana została jej konstrukcja. Obecnie stosowane jest:

  • drewno;
  • aluminium;
  • stal

Dobrym wyborem są profile aluminiowe, których ogromnym atutem jest niewielka waga. Jednocześnie są one naprawdę sztywne i trwałe. Maluje się je metodą proszkową bądź anoduje, co sprawia, że świetnie znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne. Można nadać im dowolny kształt, co daje ogromne możliwości w budowie oranżerii. Pamiętaj, że ogrody zimowe to wielość rozwiązań, wśród których z łatwością znajdziesz to wpisujące się w indywidualne potrzeby i możliwości finansowe.

O czym pamiętać, decydując się na budowę ogrodu zimowego?

Bez względu na to, czy zamierzasz wykonać ogród zimowy w Łodzi, czy innym mieście, musisz wiedzieć, jak wyglądają kwestie prawne. Jeśli oranżeria ma mieć powierzchnię nie przekraczającą 35 metrów kwadratowych, pozwolenie na budowę nie jest konieczne. Jeżeli zdecydowałeś się na większy ogród zimowy, nie zapominaj, że konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Do dokumentów musisz dołączyć wówczas projekt.

Bez względu na to, czy decydujesz się na ogród zimowy wolnostojący, czy przylegający do domu, musisz wybrać dla niego lokalizację. W zdecydowanej większości przypadków oranżeria lokowana jest przy ścianie zewnętrznej. Architekci odpowiedzialni za projekt na ogół wybierają narożnik domu bądź wnękę znajdującą się między ścianami. Takie rozwiązanie sprawia, że całość naprawdę dobrze komponuje się z budynkiem. Plusem jest również niższy koszt wykonania. Zimowy ogród możesz ulokować również pod balkonem bądź tarasem, jeśli znajdują się one na piętrze. Taki zimowy ogród w Łodzi i innych miastach wykonywany jest naprawdę często.

Nie można pominąć również kwestii ekspozycji. Najlepiej sprawdza się południowo – wschodnia oraz południowo – zachodnia. Takie umiejscowienie sprawia, że przez dużą część dnia ogród zimowy będzie znajdował się w cieniu. W efekcie przebywanie w nim będzie dużo bardziej przyjemne. Jednocześnie do wnętrza będzie docierała odpowiednia ilość promieni słonecznych, których rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu. UWAGA: ogrody zimowe, które są oświetlone przez znaczną część dnia użytkuje się bardzo trudno. Wszystko za sprawą panującej w ich wnętrzu wysokiej temperatury. Zabudowa tarasu powinna być więc wykonana w miejscu, w którym nie będzie nadmiaru słońca.

Jeszcze na etapie projektowania musisz zdecydować, jaki kształt będzie miał Twój zimowy ogród. Zabudowy tarasów mocno rzucają się w oczy. Dlatego tak ważne jest, aby pod względem architektonicznym były one spójne z domem i jego otoczeniem. Jeśli budynek jest tradycyjny, awangardowe przeszklenia nie będą najlepszym wyborem. Pamiętaj, że obecnie zabudowa tarasu może być wykonana na planie różnych figur geometrycznych. Najbardziej popularne są te w kształcie półkola. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać prostokąt, a nawet nieforemny wielokąt, uzyskując nieco futurystyczny efekt. Jeśli chodzi o rozmiar ogrodu zimowego, to absolutnym minimum jest 10 metrów kwadratowych. Taki ogród zimowy w Łodzi to przestrzeń, którą można sensownie zaaranżować.

Bardzo ważnym elementem, w który powinny być wyposażone ogrody zimowe jest wentylacja. Jeśli na elementach konstrukcyjnych będzie osiadać para wodna, może dojść do zawilgocenia zarówno posadzki, jak i fundamentów. To może w przyszłości generować poważne problemy. Dlatego ważne jest, aby w projekcie uwzględnić wymianę powietrza. Zastosować można dwa rozwiązania:

  • wentylację naturalną;
  • wentylację wymuszoną z wentylatorem.

W grę wchodzi również klimatyzacja, która jest najbardziej wydajna. Będzie ona dbać o to, aby w ogrodzie zawsze panowała odpowiednia temperatura bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz. W efekcie zimowy ogród w Łodzi będzie miejscem, w którym możliwa będzie uprawa roślin, a przebywanie w nim nie będzie uciążliwe dla organizmu.

Z jakiego szkła może być wykonana elewacja ogrodu zimowego?

Ogrody zimowe na tarasie mogą mieć elewację wykonaną z różnych rodzajów szkła. W grę wchodzi to jedno- oraz dwukomorowe, a także szkło pojedyncze. Dwa pierwsze sprawdzają się zdecydowanie lepiej. Wszystko za sprawą właściwości termoizolacyjnych, jakie posiadają. W efekcie straty ciepła w oranżerii są zdecydowanie mniejsze. Możesz również zdecydować się na szkło przeciwsłoneczne oraz zaciemniające. To dobry wybór, jeśli chcesz mieć zapewniony komfort nawet w najbardziej słoneczne dni.

Jaka automatyka sprawdza się w przypadku ogrodów zimowych?

Oranżeria tarasowa może być wyposażona również w systemy automatyczne. Zalicza się do nich między innymi przesuwne oraz otwierane na boki dachy, które sprawiają, że ogród zimowy jest miejscem dużo bardziej funkcjonalnym. Sprawdzają się również zewnętrzne rolety i żaluzje, które skutecznie chronią szkło przed nadmiernym nagrzewaniem się. Decydując się na nie, możesz mieć pewność, że ich obsługa nie będzie nastręczać żadnych problemów. Wystarczy, że naciśniesz wybrany przycisk, a dany element podniesie się lub opuści. Przesuwna zabudowa tarasu to rozwiązanie, które zasługuje na uwagę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogród zimowy?

Oranżerie tarasowe to przede wszystkim miejsce odpoczynku w bliskim sąsiedztwie przyrody. Jeśli zadbasz o to, aby w Twoim ogrodzie zimowym panowały odpowiednie warunki, możesz mieć pewność, że świetnie poczują się w nim również ciepłolubne rośliny, którym w domu nie byłoby najlepiej. To także dodatkowa przestrzeń, w której można spędzać czas. Bez względu na porę roku można otaczać się zielenią. Czy ogród zimowy z pełnym dachem ma wady? Jego wykonanie zawsze wiąże się z niemałym wydatkiem. Pamiętaj jednak, że nie są to pieniądze wyrzucone w błoto. Zimowy ogród podniesie wartość posesji, a także zapewni dodatkowe miejsce, w którym przyjemnie można spędzać czas.

O co pytają Klienci zakup pergoli ogrodowej

Czy na budowę ogrodu zimowego potrzebne jest pozwolenie?

Wszystko zależy od powierzchni oranżerii. Jeśli decydujesz się na wykonanie takiej, której powierzchnia nie będzie przekraczać 25 metrów kwadratowych, pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. W takim przypadku wystarczające jest zgłoszenie do starostwa. Jeżeli jednak obiekt ma być większy, musisz otrzymać pozwolenie na jego wybudowanie.

Czy ogród zimowy trzeba ogrzewać?

Jeżeli nie zdecydujesz się na ogrzewanie oranżerii, musisz pamiętać, że będzie panowała w niej temperatura zbliżona do tej na zewnątrz. Różnica może dochodzić do jedynie około 5 stopni. To oznacza, że uprawa wielu roślin będzie niemożliwa. Dlatego warto już na etapie planowania budowy ogrodu zimowego uwzględnić ogrzewanie, dzięki któremu możliwe będzie utrzymanie we wnętrzu temperatury przyjaznej różnym gatunkom roślin.

Jakie oświetlenie będzie odpowiednie do ogrodu zimowego?

Jeśli chcesz z oranżerii korzystać również po zmroku, musisz zaplanować odpowiednie oświetlenie. Doskonale sprawdzają się niewielkie kinkiety, które rozświetlą wnętrze, wprowadzając do niego jednocześnie nastrojowy klimat. Bardzo dobrym wyborem są również girlandy, które można dekoracyjnie rozwiesić w różnych miejscach ogrodu. Wybierając źródło światła, pamiętaj, aby współgrało ono ze stylem oranżerii. Jeśli zdecydowałeś się urządzić ją w stylu industrialnym, możesz postawić na przykład na gołe żarówki.

Czy warto wyposażyć ogród zimowy w rolety bądź żaluzje?

Decydując się na oranżerię, pamiętaj, że elementem, który warto zastosować są rolety/żaluzje. Dzięki nim nie dopuścisz do przegrzewania się szkła. Sprawdzają się one zdecydowanie lepiej niż zakładane wewnątrz zasłony, na których osadza się kurz i które wymagają regularnego prania.

Jakie rośliny uprawiać w ogrodzie zimowym?

Przede wszystkim musisz przeanalizować warunki, panujące w Twojej oranżerii. Jeśli zdecydowałeś się na ogród zimowy nieogrzewany, musisz pamiętać, że wybór roślin jest zdecydowanie mniejszy. Z całą pewnością nie będziesz mógł zdecydować się na te tropikalne. Jeśli temperatura będzie dochodziła do 10 stopni, z powodzeniem możesz sięgać po rośliny klimatu śródziemnomorskiego. Nieogrzewana oranżeria to miejsce, w którym powiedzie się również uprawa cytrusów oraz drzewek laurowych. Ogrzewanie daje zdecydowanie większe możliwości. W pomieszczeniach, w których temperatura zimą nie spada poniżej 18 stopni można uprawiać między innymi figowce, ananasy, monstery. Pamiętaj jednak, że są to rośliny osiągające naprawdę duże rozmiary.

Jaki dach do ogrodu zimowego będzie odpowiedni?

Najczęściej wybierany jest dach szklany. Decydując się na taki, musisz jednak pamiętać, że powinien on być zrobiony z bezpiecznego szkła. Ważne jest odpowiednie nachylenie, które powinno wynosić od 45 do 65 stopni. Dzięki temu śnieg będzie zsuwał się bez większego problemu, a woda opadowa będzie skutecznie odprowadzana. Ważne jest, aby na połaciach znalazły się systemy rynnowe.

Dlaczego szyby komorowe są lepsze niż pojedyncze?

Elementem każdej oranżerii są szyby. Wybierając je, pamiętaj, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są modele komorowe niż pojedyncze. Posiadają one zwiększone właściwości termoizolacyjne, co oznacza, że straty ciepła w oranżerii są zdecydowanie mniejsze. W przypadku ogrodów ogrzewanych oznacza to miejsce wydatki związane z dostarczaniem do nich ciepła. W oranżeriach nieogrzewanych przekłada się na wolniejszy spadek temperatury.

Jakie funkcje może pełnić ogród zimowy?

Warto potraktować oranżerię jako dodatkowe pomieszczenie domu. Ciekawą propozycją jest takie zaplanowanie przestrzeni, aby ogród zimowy stał się przedłużeniem salonu. Może być to idealne miejsce na relaks i odpoczynek. Przebywanie w otoczeniu roślin zapewnia doskonałe wyciszenie. Osoby pracujące zdalnie mogą wygospodarować w oranżerii miejsce na biurko. Warto również zapraszać tu gości, urządzając klimatyczne przyjęcia w otoczeniu roślin bez względu na porę roku.

Dlaczego warto postawić na konstrukcję ogrodu zimowego wykonaną z aluminium?

Szkielet wykonany z profili aluminiowych ma wiele zalet. Jedną z największych jest jego stosunkowo niewielka waga. Jednocześnie aluminium jest materiałem wyjątkowo trwałym. Jeśli do tego zostanie pomalowane metodą proszkową lub anodowane, będzie doskonale znosić nawet niezwykle niesprzyjające warunki. Możliwe jest dowolne kształtowanie profili aluminiowych, co pozwala na zakładanie ogrodów zimowych nawet o naprawdę fantazyjnych formach.

Czy warto zdecydować się na drewnianą konstrukcję ogrodu zimowego?

Profile z drewna mają dobre właściwości termoizolacyjne. Należy jednak pamiętać, że raz na jakiś czas wymagają konserwacji, co jest uciążliwe i generuje dodatkowe koszty.

.Czy profile stalowe sprawdzają się w ogrodach zimowych?

Konstrukcja ogrodu zimowego może być wykonana również z profili stalowych. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszy wybór. Stal ma dość kiepskie parametry cieplne. Jednocześnie jest narażona na korozję. Jej atutem jest jednak możliwość tworzenia naprawdę dużych konstrukcji.