Ogrody Zimowe Wrocław - Stimeo - Specjaliści od Architektury Ogrodowej - Stimeo domki i architektura ogrodowa

Ogrody zimowe Wrocław

Od lat pomagamy Klientom łączyć komfort nowoczesnej architektury ogrodowej z bliskością przyrody, którą macie Państwo na wyciągnięcie dłoni. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty i kontaktu w dogodny dla Państwa sposób.

Zobacz nasze produkty w sklepie

Ogrody zimowe Wrocław od Stimeo

W Stimeo znamy się na projektowaniu, produkcji, dystrybucji oraz montażu wyjątkowych ogrodów zimowych. Z radością obserwujemy, że stają się miejscem odpoczynku dla całych rodzin. Nasze ogrody zimowe to nie tylko wspaniała przestrzeń o wszechstronnym wykorzystaniu, ale także inwestycja, która realnie zwiększa wartość Twojego domu. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych i wysokogatunkowych materiałów gwarantujemy, że nasze ogrody zimowe będą zarówno funkcjonalne, jak i długowieczne.

Zamów online ogród zimowy lub zadaszenie tarasu z dostawą pod Twój adres - dostawa jest GRATIS (wliczona w cenę).

Nasz zespół to doświadczeni fachowcy, którzy dbają o najdrobniejsze szczegóły i spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Niezależnie od tego, czy myślisz o przytulnym, niewielkim ogrodzie zimowym, czy przestronnym, wielofunkcyjnym pomieszczeniu, będziemy w stanie zaproponować Ci odpowiednie rozwiązanie.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej sklepu online i do kontaktu z naszym zespołem.

Ogród zimowy — wszystko, co musisz wiedzieć

Zimowy ogród, określany także jako oranżeria, to miejsce łączące naturę i piękny krajobraz z komfortem przebywania w zabudowanym pomieszczeniu, w którym relaks na kanapie przy kubku gorącej herbaty w rękach i ulubionej literaturze to rytuał dnia codziennego. Co więcej, ogród zimowy sprawnie wpasuje się zarówno w otoczenie ogrodowe, jak i formę domu. Taka zabudowa tarasu to integralna część mieszkania. W związku z tym zaleca się zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie wszystkich elementów i materiałów wykończeniowych, a przede wszystkim stylu. Co warto wiedzieć, aby zaprojektowana oranżeria sprostała stawianym jej wymaganiom?

Ogrody zimowe — czym są oraz jakie są ich rodzaje?

Zimowy ogród to w pewnym sensie pokój, który jest zintegrowany z domem lub wolnostojąca budowla. Zazwyczaj powstaje ona z dużych połaci szkła lub tworzywa. W większości przypadków są one osadzane na ramach drewnianych lub aluminiowych. Jako dobudówka do wolnostojącego budynku, najczęściej osadzana jest na tarasie.

 Pierwszym działaniem po podjęciu decyzji o zamiarze budowy konstrukcji, jaką jest ogród zimowy, jest wybór lokalizacji. To właśnie od niej zależeć będzie forma i użyte materiały. Zimowy ogród we Wrocławiu, jak i w innej lokalizacji, może powstać jako wolnostojąca konstrukcja, jak i przylegająca do jednej se ścian domu. Ponadto mogą być pod nią wzmacniane posadzki, wylewane fundamenty, jak i również taka oranżeria może zostać wykonana na tarasie bez jakichkolwiek poprawek — w tym przypadku należy pamiętać, aby taka konstrukcja była lekka.

Oranżeria przede wszystkim powstaje z takich materiałów jak: drewno, aluminium lub PCV. Zdarza się, że ogrody zimowe we Wrocławiu, jak i w innych miastach Polski, tworzy się z tak zwanych systemów zespolonych — drewniano-aluminiowych.

Zimowy ogród to zadaszenie tarasu, które pozwala na stworzenie przestrzeni o wyjątkowym klimacie. Takie dodatkowe pomieszczenie można wykorzystać zarówno jako szklarnie dla roślin tropikalnych, jak i skąpane w zieleni biuro czy kącik kawowy. Co więcej, zimowy ogród może zostać zaaranżowany w konkretnym stylu: klasycznym, nowoczesnym, skandynawskim, rustykalnym czy też glamour. Wszystko zależy od umieszczonych w nim mebli, dodatków, akcesoriów, jak i zastosowanego oświetlenia.

Jak prawidłowo zabrać się do budowy ogrodu zimowego? Jakie wymogi musi spełniać taka oranżeria?

Dobry projekt uwzględni zarówno nasze oczekiwania i preferencje, jak i aspekty prawne oraz kwestie bezpieczeństwa. Choć konstrukcje mogą być aluminiowe, stalowe oraz drewniane, to najbardziej praktyczne i nowoczesne są te pierwsze, gdyż cechują się dużą wytrzymałością i odpornością, a w dodatku są odporne na warunki atmosferyczne. W materiale pokryciowym przeważnie wybiera się pomiędzy poliwęglanem a szkłem. Wysokiej jakości tworzywo nie przepuszcza (lub robi to w niewielkim stopniu) promieniowania UV

Bardzo ważne jest także nachylenie dachu, które powinno wynosić optymalnie 20-45 stopni. Taki kąt pozwoli na swobodne osiowanie się śniegu. Warto wiedzieć, że przy dachu o nachyleniu 55-66 stopni wewnątrz ogrodu zimowego będzie optymalny poziom nasłonecznienia

 Kolory konstrukcji zazwyczaj są stonowane. Należy je dopasować do kolorystyki ogrodu. Warto przy tym pamiętać, iż przy uprawie roślin zalecana jest biel, która odbija promienie światła.

 Normy prawa określają, iż budowa ogrodu zimowego nie wymaga pozwolenia na budowę w przypadku, gdy powierzchnia zabudowy ogrodu nie jest większa niż 35 m2 a łączna liczba parterowych pomieszczeń gospodarczych, altan, wiat lub ogrodów zimowych nie przekroczy dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

 W dokumencie powinny zostać ujęte takie informacje, jak termin i zakres wykonywanych robót. Nieotrzymanie odpowiedzi w ciągu 30 dni jest równoznaczne z brakiem przeciwwskazań do budowy. W przypadku ogrodów, z które stanowią część budynku, trzeba zachować odpowiednie odległości od granicy działki - 3 m od ściany bez okien oraz 4 m w przypadku tej oszklonej.

W jaki sposób ogrzewać chłodzić oraz wentylować ogród zimowy?

Oranżeria tarasowa zazwyczaj jest ogrzewana przy pomocy grzejników ściennych, instalacji podłogowej, czy też grzejników kanałowych. Pierwszy sposób opiera się na wykorzystaniu tradycyjnych grzejników ściennych. Cieszy się on dość dużą popularnością ze względu na niskie koszty związane z zakupem i montażem. Takie rozwiązanie wykorzystują zazwyczaj niewielkie oranżerie tarasowe.

Natomiast ogrzewanie podłogowe, choć wiąże się z najwyższym kosztem wykonania, oferuje najwyższą wydajność. Taka instalacja jest montowana na całej powierzchni podłogi, dzięki czemu oddaje ciepło do wnętrza równomiernie.

Grzejniki kanałowe to doskonała alternatywa dla ogrzewania podłogowego, które umieszcza się w kanale montowanym w posadzce wzdłuż szklanych ścian oranżerii. System ten funkcjonuje działu istniejącej już instalacji grzewczej, a jego największymi zaletami są tani montaż i zapobieganie osadzaniu się pary na oknach.

Klimatyzatory są następną metodą ogrzewania, jaką możemy zainstalować na tarasie, zarówno celem chłodzenia jak i grzania. Pozwalają one w prosty sposób programować pożądaną wartość termiczną.

W kwestii wentylacji ogrodów zimowych najlepiej sprawdzają się okna i drzwi przesuwane.

Jakie szkło powinna posiadać szklana zabudowa tarasu?

W tym miejscu warto nieco wspomnieć o rodzajach szkła, które wykorzystuje się do zabudowy tarasów. Szyby zespolone jedno lub dwukomorowe, w przeciwieństwie do szkła pojedynczego, cechują się zwiększonymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki którym redukują straty ciepła, zwiększając tym samym izolacyjność cieplną szkła. Osoby, które preferują nieco ciemniejsze pomieszczenia, powinny postawić na szkło przeciwsłoneczne i zaciemniające, które zredukuje ilość promieni słonecznych docierających do oranżerii.

Nowoczesne technologie wykorzystywane w ogrodach zimowych

Każdy ogród zimowy wolnostojący, podobnie jak ten powstały na tarasie, może być wyposażony w centralkę sterującą roletami zaciemniającymi czy wentylacją, regulując tym samym nasłonecznienie, temperaturę wewnętrzną, czy też siłę deszczu i wiatru

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są okna dachowe otwierane przy pomocy siłownika elektrycznego oraz listwy wentylacyjne w elementach pionowych, czy też drzwi przesuwane lub harmonijkowe, które poprawiają funkcjonalność ogrodu zimowego.

Ciekawym rozwiązaniem są wentylatory dachowe sterowane automatycznie, które sprawiają, że ogród zimowy z pełnym dachem ma zawsze świeże i czyste powietrze.

Jakie są pozytywne i negatywne strony posiadania ogrodu zimowego?

Do głównych zalet posiadania takiej zabudowy tarasu zalicza się poszerzenie przestrzeni użytkowej domu, co jest szczególnie cenione w niewielkich domach jednorodzinnych. Co więcej, taka oranżeria może tworzyć dodatkowe pomieszczenie, którego brakuje w domu, jak np. biuro. Dodatkowo ogród zimowy całoroczny poprawia bilans cieplny budynku oraz przyczynia się do ustabilizowania wilgoci powietrza we wnętrzu. Taką oranżerię docenia szczególnie ci, którzy interesują się hodowla roślin nietypowych, które w normalnych polskich warunkach byłyby niemożliwe do pielęgnowania

Do wad takiej inwestycji zaliczane są przede wszystkim koszty związane z jej budowa, jak i utrzymaniem.

 

Ogrody zimowe – często zadawane pytania

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące kształtu i wielkości zimowej oranżerii?

Ogród zimowy we Wrocławiu, jak i w każdym innym mieście w Polsce, może powstać niemal w każdym kształcie i w każdej wielkości. Przed przystąpieniem do realizacji projektu warto poprosić wykwalifikowanego doradcę technicznego o sprawdzenie wszystkich parametrów technicznych w planowanym zimowym ogrodzie. Przeanalizuje on wszystkie parametry konstrukcji i stwierdzi, czy są one zgodne oraz czy nie występują inne ograniczenia techniczne związane z montażem zaplanowanym ogrodem.

Co jest potrzebne do wyceny ogrodu zimowego?

Aby wycenić zimowy ogród we Wrocławiu, jak i w innym mieście, niezbędne są przede wszystkim wymiary planowanej konstrukcji oraz zdjęcie budynku od strony, gdzie ma on powstać. Co więcej, konieczne jest określenie materiałów, z których ma on powstać. Po otrzymaniu takich informacji firma zajmująca się stawianiem takich konstrukcji dokona wstępnego określania kosztów takiej inwestycji.

Gdzie najlepiej usytuować ogród?

Istotne jest, aby jeszcze przed podjęciem decyzji o budowie ogrodu dobrze przemyśleć jego usytuowanie. Ma to ogromne znaczenie w kwestii natężenia światła oraz nagrzewania się wnętrza. Odpowiednio zaplanowany oraz starannie wykonany zimowy ogród poprawia bilans energetyczny budynku.

Na jakie szkło warto postawić w aspekcie wypełnienia konstrukcji?

Zimowa oranżeria w zależności od indywidualnych potrzeb klienta, najlepiej, aby była wypełniona szybami zespolonymi w pakiecie dwuszybowym (jednokomorowym) lub trzyszybowym (dwukomorowym).

Czy ogrody zimowe trzeba ogrzewać?

Ogrody zimowe to pomieszczenia, które nasrożone są na sporą utratę ciepła. Brak lub niedostateczne ogrzewanie może skutkować niskimi temperaturami, przez co taka oranżeria traci na swojej funkcjonalności. Rekomenduje się zastosować ogrzewanie kanałowe lub podłogowe. Ewentualnie za doraźne rozwiązanie mogą posłużyć specjalne promienniki ciepła.

Jakie rośliny najlepiej hodować w oranżerii tarasowej?

Bez względu na to, czy jest to przesuwana zabudowa tarasu, czy też stała, wybór roślin powinien zależeć w głównej mierze od umiejscowienia ogrodu zimowego. W przypadku dużego nasłonecznienia rekomenduje się postawić na gatunki ciepłolubne, takie jak m.in. męczennice, figowce, koleusy, kordyliny czy fikusy lirolistne.

Do mniej słonecznych ogrodów zimowych zaleca się filodendrony, bluszcze oraz paprocie. W sytuacji, gdy oranżeria tarasowa nie jest ogrzewana należy zdecydować się na gatunki, które w okresie zimowym przechodzą w stan spoczynku, takie jak: kaktusy, hibiskusy czy azalie indyjskie.

Czy zimowy ogród wlicza się do powierzchni użytkowej?

Bez względu na typ montażu, zimowe ogrody wliczane są do powierzchni użytkowej mieszkania lub budynku. Zgodnie z art. 29 prawa budowlanego, taka oranżeria utworzona bez pozwolenia może powstać jedynie wtedy, gdy jej powierzchnia nie przekracza 25 m2,

Czy można zadaszyć taras bez pozwolenia?

Ta kwestia zależy w dużym stopniu od interpretacji konstrukcji, gdyż oficjalnie zadaszenie tarasu według polskiego prawa jest w pewnym stopniu elastyczne. Jeśli jednak naruszy ono w dużym stopniu dotychczasowy obszar oddziaływania budynku czy też zagrozi mu, to takie pozwolenie jest wręcz obligatoryjne.

Jaka temperatura powinna panować w przydomowej oranżerii?

W przypadku, w którym ogrody zimowe nie są ogrzewane, temperatura w ich wnętrzu oscyluje w granicy 5-10 stopni Celsjusza. W związku z powyższym wykorzystywane są przede wszystkim do przechowywania roślin. Natomiast gdy taka oranżeria jest ogrzewana, w jej wnętrzu powinna panować temperatura, która jest zbliżona do tej, jaka panuje w domu. Spełnienie takich warunków sprawia, że taka zabudowa tarasu świetnie sprawdza się do całorocznego użytkowania.