Domy drewniane - Stimeo domki i architektura ogrodowa

Domy drewniane


Domy drewniane najczęściej można spotkać na terenach wiejskich, górskich, czy w kurortach wypoczynkowych. Niektórym kojarzą się tylko z wczasami na działce, innym z tańszą alternatywą dla domów murowanych. Okazuje się jednak, że domy z drewna zyskują obecnie duże uznanie i są budowane są coraz chętniej nie tylko ze względu na oszczędności.

Rodzaje domów drewnianych

Domy drewniane mogą być budowane na różne sposoby. Jednym z bardziej znanych, a zarazem najbardziej „ekskluzywnych” jest budowanie z bala (technologia zrębowa). Część nośna budynku stworzona jest z bali o jednakowej średnicy, układanych poziomo jeden na drugim i łączonych za pomocą specjalnych złączeń ciesielskich. Domy drewniane z dobrze wysuszonych i odpowiednio przygotowanych bali są bardzo trwałe. Charakteryzują się dużą izolacyjnością cieplną i dźwiękową. Jednak ich budowa jat dość kosztowna i wymaga zatrudnienia świetnych fachowców. Dom z bali można jednak zbudować bardzo szybko – nawet w 2 do 6 tygodni – w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Kolejny rodzaj domów z drewna to domy szkieletowe, zwane też kanadyjskimi. Ich budowa polega na zbudowaniu szkieletu z belek łączonych gwoździami. Pomiędzy nimi umieszcza się izolację termiczną, a następnie obija się od wewnątrz folią proizolacyjną i płytami G-K, natomiast od zewnątrz płytami OSB i warstwą wiatroizolacyjną, a następnie wykańcza wybranym materiałem. Dom szkieletowy można wybudować stosunkowo szybko (nawet w 3 miesiące do stanu tzw. „pod klucz”) i tanio. Gotowy dom szkieletowy można później łatwo przebudować i zmodernizować poprzez chociażby przestawienie ścian działowych. Dom z drewna można zbudować także techniką słupowo-ryglową (domy szachulcowe). Elewacja takiego domu to drewniana konstrukcja szkieletowa wypełniona tradycyjnie cegłą, gliną lub trzciną. Wypełnienie to często tynkuje się i maluje na biało, natomiast drewno pozostaje ciemne. Budynek nabiera wtedy charakterystycznego, bardzo dekoracyjnego wyglądu. Domy szachulcowe są wyjątkowe i klimatyczne, zazwyczaj, by dodatkowo podkreślić ten charakter kryje się je strzechą, dachówką lub gontem.

Domy drewniane – fakty i mity

Wokół domów drewnianych narosło wiele stereotypów i niepochlebnych opinii. Wynika to głównie z tego, że w Polsce nadal mamy stosunkowo niewielu, naprawdę dobrych fachowców, którzy doskonale znają się na budownictwie drewnianym. Pierwszym zarzutem, jaki wysuwa się pod kontem domów drewnianych jest taki, że są nietrwałe. A przecież wszystkie budowle są nietrwałe i wymagają ciągłych napraw, kiedy stawia się je z niskiej jakości materiałów. Do budowy domów drewnianych, które mają być eksploatowane przez dziesiątki lat, należy używać tylko wysokiej jakości, dobrze obrobionego drewna certyfikowanego. I oczywiście pamiętać o odpowiedniej impregnacji, jeżeli drewno wystawione jest na działanie czynników zewnętrznych. Ludzie, którzy zastanawiają się nad budową domu drewnianego, często słyszą opinię, że drewno pracuje na tyle mocno, że szybko pękają wykończenia (głównie tynki i płytki). Tutaj kolejny raz należy podkreślić, że wszystko zależy od jakości materiału i w tym przypadku również fachowego montażu. Drewno pracuje w znacznie większym stopniu niż beton, jednak gdy dom drewniany budują fachowcy i ściśle trzymają się odpowiedniej technologii, praca drewna jest minimalna i nie ma prawa zniszczyć wykończenia. Inwestorzy obawiają się również łatwopalności drewna. Oczywiście, wysuszone drewno jest łatwopalne, należy jednak podkreślić, że wnętrza domów drewnianych, są zazwyczaj wykańczanie w taki sam sposób jak w domach murowanych (czyli najczęściej obijane płytami gipsowymi), a w większości przypadków do zaprószenia ognia dochodzi właśnie wewnątrz domów. Ryzyko wywołania pożaru jest więc podobne, niezależnie od materiału z jakiego wybudowany jest dom. Poza tym obecnie standardem jest, że drewno do budowy impregnuje się specjalnymi preparatami, które zmniejszają jego palność. Kolejnym stereotypem jest to, że domy z drewna są chłodne i bardzo szybko wytracają ciepło. Być może dzieje się tak w przypadku sezonowych domków letniskowych lub działkowych, jednak drewniane domy mieszkalne są bardzo dokładnie ocieplane nowoczesnymi materiałami. Poza tym, drewno nie przewodzi ciepła, jest więc samo w sobie dobrym izolatorem.

Domy drewniane są tańsze?

Mówi się, że domy drewniane są zdecydowanie tańsze niż murowane. Jest to prawdą, ale tylko częściowo. Fundament domu drewnianego musi unieść zdecydowanie mniejszy ciężar, gdyż drewno jest oczywiście lżejsze niż mur. Jednak trzeba pamiętać, że pełni on też funkcję izolatora od podłoża, więc musi być wylany tak by minimalizować pracę drewna, więc tutaj oszczędności nie będzie wiele. Dobre drewno, które nadaje się do wybudowania muru nie jest wcale tanie, musi być odpowiednio wysuszone, obrobione, a następnie „złożone” przez naprawdę dobrych fachowców, co generuje spore koszty. Jeśli chodzi o dach – właściwie w każdym domu, niezależnie od tego, czy jest murowany, czy nie, jest na drewnianej więźbie, więc w tym punkcie nie ma różnicy kosztów. Podobnie jest z wykończeniem – dom drewniany można wykończyć tą samą techniką, co dom murowany. Modne jest oczywiście zostawianie wewnątrz surowego drewna, które nadaje klimatu, jednak można to porównać z obecną modą na surowe cegły we wnętrzu. Do znacznych oszczędności dochodzimy dopiero, kiedy weźmiemy pod uwagę czas potrzebny na wybudowanie domu z drewna. Buduje się je szybko, ze względu na to, że nie trzeba murować, a często po prostu składa się je z gotowych, zamówionych według projektu elementów. Jedyną „mokrą” pracą jest wylewanie fundamentów, więc budowa może odbywać się nawet w zimie. Oszczędność czasu to również oszczędność pieniędzy, ponieważ ekipa pracuje krócej, a inwestor może szybko się wprowadzić, bez konieczności opłacania innego lokum. Dom drewniany, z racji tego, że jest zbudowany z konkretnych, oddzielnych elementów można przenieść. Popularne staje się kupowanie starych domów drewnianych, przenoszenie oraz wykorzystywanie właściwie zachowanych elementów konstrukcyjnych pod budowę zupełnie nowych budynków. Poza tym, domy drewniane są ekologiczne, bardzo estetyczne, oryginalne i klimatyczne, a jeśli zainwestuje się w najwyższej jakości materiały i zatrudni wykwalifikowanych fachowców taki budynek pozostanie w nienagannym stanie przez dziesiątki lat. Więc nic dziwnego, że domy drewniane cieszą się coraz większym zainteresowaniem.