Wiosna w ogrodzie
Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie

Marzec to zwykle miesiąc porządków wiosennych w ogrodzie. Warto się do nich przyłożyć, by cieszyć się pięknym ogrodem i dobrymi plonami w nadchodzącym sezonie. Podpowiadamy, jak rozpocząć wiosenny sezon ogrodniczy na Twojej działce.

Porządki w ogrodzie rozpoczynamy zwykle od ogólnego uporządkowania ogrodu oraz zdjęciu zabezpieczeń z roślin. Słomiane maty oraz włóknina, które dobrze zniosły zimę, posłużą nam z pewnością za rok. Już w pierwszej połowie marca możemy przystąpić do przycinania suchych i starych pędów na roślinach kwitnących wczesną wiosną. Dajmy impuls drzewom i krzewom, by puściły świeże i silne nowe pędy. Jednocześnie nie zapomnijmy nadać kształtu ich koronom. Krzewom bez dwóch zdań pomoże przerzedzenie ich pędów, dzięki czemu pozostałe się zagęszczą. Na koniec pozostaje oczywiście kluczowa sprawa, czyli zabezpieczenie miejsc cięcia. Ogranicza to ryzyko pojawienia się zachorowań u naszych roślin. Najlepsze będą do tego preparaty nazywane sztuczną korą oraz maści ogrodnicze.

Z nadejściem wiosny rozpoczynamy również przygotowania do upiększenia naszego ogrodu kwiatami, czy to świeżo kupionym, czy też zimującymi lub cebulkami, które pieczołowicie zabezpieczyliśmy przed zimą. Te ostatnie koniecznie trzeba przejrzeć. Jeżeli wśród nich znajdziemy uszkodzone bulwy, należy je wyrzucić. Największym problemem są czarne lub brązowe plamy, które oznaczają zarażenie roślin wirusem lub grzybem.

Przed sadzeniem warto zadbać o stan gleby i zbadać jej odczyn. Wszystko, co rośnie w naszym ogrodzie ma swoje preferencje i niestety różnią się one między sobą. Jeśli masz wątpliwości, doczytaj by odpowiednio dobrać nawozy.

Konserwacja architektury ogrodowej

Gdy zajmiemy się najpilniejszymi pracami ogrodniczymi, przychodzi czas na prace konserwatorskie przy architekturze ogrodowej. Wszystko co zimuje na zewnątrz jest narażone na uszkodzenia wywołane zimą. Należy zatem dokładnie obejrzeć meble ogrodowe, ławki, altany, jak również skalniaki, czy kostki naszych ogrodowych ścieżek.

Na początek czyścimy wszystko co zabrudziła zima. Różne będą jedynie metody i środki. W doskonałej sytuacji są właściciele myjek ciśnieniowych, bo pozwolą one w łatwy sposób domyć różnego rodzaju nawierzchnie, w tym kostkę brukową. Nie zapomnijmy również o impregnacji wszelkich powierzchni, łatwo brudzących się, by dłużej cieszyły nasze oczy.

Meble ogrodowe lepiej doczyścić wodą z niewielką ilością detergentu. Wyjątkiem będą meble wiklinowe, na których detergenty mogą zostawić biały nalot. W tym przypadku dodajmy do wody kwasku cytrynowego.

Właściciele oczek wodnych muszą oczywiście zadbać o nadanie im blasku. Z pewnością sporo pozostałości po poprzednim sezonie znajdziecie na dnie oczka. Będą tam liście oraz patyki. Zarówno dla estetyki, jak i dogodnych warunków życia dla roślin i rybek należy te śmieci usunąć.

Jeżeli posiadamy na działce domek drewniany, to oczywiście rozpoczynamy od jego przeglądu. Naszym głównym zimowym wrogiem jest wilgoć, szczególnie jeśli domek nie był przed zimą impregnowany. Drewno to materiał, o który należy dbać, dzięki czemu zdecydowanie wydłużymy efektowny wygląd naszego domku. Najmniej trwała jest sosna, więc ten materiał trzeba szczególnie starannie impregnować. Najtrwalszy będzie modrzew, ale to z kolei jeden z najdroższych materiałów.

Wiosenne porządki w domku rozpoczynamy od intensywnego wietrzenia, szczególnie jeśli przez całą zimą byliśmy nieobecni. Trzeba się pozbyć wilgoci, która wraz z zimą mogła się zakraść do naszego domku. W międzyczasie oczyszczamy rynny, w których mogły nagromadzić się liście lub połamane gałęzie. Przy okazji należy sprawdzić stan pokrycia dachowego. W przypadku stwierdzenia szkód mamy wówczas czas, by zaplanować naprawę nim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Wiosna to bardzo pracowity czas na działce, lecz wszystkie prace przynoszą w tym okresie wyjątkową satysfakcję. Zapewne to kwestia cieplejszych i dłuższych dni, a może po prostu tęsknota do działkowych aktywności po długiej w polskim klimacie zimie. Na szczęście wiosna już zapukała do naszych drzwi!

Tagi: ogrodnictwo