Jak urządzić wąską działkę?
Jak urządzić wąską działkę?

Jak urządzić wąską działkę?

Zagospodarowanie wąskiej działki to nie lada wyzwanie. W fazie projektowania pojawia się wiele ograniczeń, co sprawia, że nie zawsze można zrealizować wszystkie nasze pomysły. Jedną z potencjalnych barier jest również zgodność z przepisami. W poniższym artykule przedstawiamy kilka praktycznych porad, dzięki którym urządzenie wąskiej działki stanie się łatwiejsze.

Zmierz działkę i rozpocznij planowanie od domu

Absolutną podstawą jest wykonanie dokładnego pomiaru działki, ponieważ pozwoli to określić powierzchnię, którą można realnie wykorzystać pod zabudowę. Wąskie działki trudniej oszacować precyzyjnie na tak zwane oko, a brak pomiaru zwykle będzie skutkował przeszacowaniem naszych możliwości.

Planując zagospodarowanie wąskiej działki rozpocznijmy od wyznaczenia miejsca, w którym stoi lub ma stanąć dom. To on zajmuje najwięcej miejsca i nie jako dyktuje nam kierunki działania. To z domu wychodzimy do ogrodu lub wyglądamy przez okno, by nacieszyć nasze oczy. Choćby z tego punktu widzenia warto uwzględnić położenie tarasu, czy okien w planowaniu aranżacji działki. Drugim elementem praktycznym jest oczywiście zapewnienie możliwie dogodnego dostępu do wnętrza domu, co będzie miało znaczenie chociażby przy wytyczeniu ścieżek.

Dopasuj ogrodzenie do wąskiej działki

Przy wąskiej działce szczególnie ważne wydaje się forma ogrodzenia terenu. Dobrze by ogrodzenie było zrealizowane z materiałów lekkich, ażurowych, które nie będą nas przytłaczały. Poza tym ażurowe ogrodzenie to również szansa na optyczne powiększenie terenu. Będzie to szczególnie wartościowe, jeśli sąsiednie działki są atrakcyjnie zagospodarowane. Oczywiście w przypadku, gdy u sąsiadów mamy „klepisko” pozostaje do rozważenia, czy jednak lepiej nie zrezygnować z lekkich ogrodzeń i nie odgrodzić się w bardziej dosłownym tego słowa znaczeniu.

Podziel działkę na strefy – ogród, relaks, rozrywka

Każda działka niezależnie od wielkości powinna spełniać podstawowe potrzeby właścicieli, a te oczywiście bywają różne. Z tych różnic będzie wynikać wielkość poszczególnych stref oraz forma ich zagospodarowania. Jeżeli poprawnie zdefiniujesz swoje potrzeby w tym zakresie i wyznaczysz wszystkie strefy, planowanie pójdzie szybciej, a ponadto masz większe szanse na zadowolenie z ostatecznej, nieprzypadkowej aranżacji terenu.

Jedną z podstawowych stref jest mało efektowna, choć niezbędna na każdej działce część techniczna. Jest ona zwykle niezbyt atrakcyjna i raczej chowamy ją przed naszymi gośćmi. To tam będziesz gromadzić niepotrzebne w danej chwili elementy wyposażenia, tam umieścisz kubeł na śmieci, a być może ustawisz również domek narzędziowy. Najlepszym miejscem na usytuowanie strefy technicznej będzie ta część działki, na którą nie wychodzą okna domu. Może być ona również dokładnie odgrodzona od reszty posesji. Oczywiście dobrze jest, gdy strefa ta jest na uboczu i codzienne przemieszczanie się po działce nie wymaga przechodzenia przez jej teren.

Bezpośrednie otoczenie domu to z kolei doskonałe miejsce na strefę typowego ogrodu z atrakcyjnymi rabatami i kompozycjami roślinnymi. Dobór roślinności powinien być uzależniony przede wszystkim od poziomu nasłonecznienia w danych częściach ogrodu. Jeśli będzie to część słoneczna, mamy szczęście i szeroki wybór roślin oraz swobodę ich kompozycji. Jeżeli będzie to część, która zwykle jest zacieniona, to czeka nas bardziej staranne planowanie. Warto w nim uwzględnić rośliny preferujące cień oraz te gatunki, które niejako rozjaśniają cieniste przestrzenie. W tym celu postawmy np. na gatunki o jasnych kwiatach, czy jasno zielonych liściach. Gama tych roślin jest naprawdę szeroka i znajdziemy w nich zarówno krzewy liściaste i iglaste, jak i atrakcyjne byliny oraz pnącza.

Strefę relaksu i rozrywki należy zaplanować przede wszystkim z troską o bezpieczeństwo dzieci. Jeżeli maluchy będą bawić się w ogrodzie, to ich plac zabaw dla dzieci zdecydowanie nie powinien sąsiadować z oczkami wodnymi, tudzież większymi skalniakami, na które szkraby będą się z całą pewnością wspinać. Jeżeli zaplanujemy oczko wodne, przy którym wspaniale odpoczywa się na hamaku lub ławce, to warto pamiętać, że ważną kwestią jest jego lokalizacja. Istotne jest odpowiednie nasłonecznienie tak, aby słońce nie oświetlało powierzchni wody przez cały dzień. Równocześnie należy pamiętać o tym, aby 1/3 oczka wodnego znajdowała się w cieniu. Jest to dobre dla ryb żyjących w oczku wodnym.

Powiększ optycznie swoją działkę

Planując kolejne strefy działki warto rozważyć zastosowanie triku, który optycznie powiększa działkę. Służą temu wszelkie zabudowy, które uniemożliwiają ogarnięcie wzrokiem całego terenu. W tym celu możemy posadzić atrakcyjny żywopłot lub postawić altankę ogrodową lub szklarnię. Oczywiście naszym głównym celem jest optyczne poszerzenie działki, a zatem zabudowę wykonujemy prostopadle do dłuższego boku działki. Unikamy natomiast sytuacji, gdy elementy architektury ogrodowej usytuowane są wzdłuż działki. Cały teren działki powiększy optycznie posadzenie krzewów, bo przy wąskich działkach rozłożyste drzewa raczej nie wchodzą w grę. Zdecydowanie jednak nie polecamy obsadzania całej działki tujami, co często praktykuje się w okolicach siatki. Uzyskujemy wówczas naturalne oddzielenie od sąsiadów, ale nie sprawdzi się to na wąskiej działce. Tu warto postawić na pnącza, jak na przykład bluszcz, który nie zajmuje dużo miejsca, a rozrasta się w ekspresowym tempie.

Detale mają znaczenie

Często patrzymy na plan ogrodu bardzo ogólnie, co sprawia, że lekceważymy szczegóły. W przypadku wąskich działek są one bardzo ważne. Minimalistyczne dekoracje urozmaicą wygląd niejednego ogrodu. W tym celu najlepiej wybrać akcesoria w jasnym kolorze. Dobrze sprawdza się rozwiązanie, którym jest ustawienie kilku takich samych dodatków obok siebie. Finezyjną dekorację mogą stanowić lampiony ustawione wzdłuż ścieżki ogrodowej. Ta z kolei powinna być kręta, ponieważ optycznie powiększa ona ogród. W kwestii wyboru oświetlenia to na wąskiej działce najlepiej sprawdzą się reflektory usytuowane w ziemi. Nie tylko wyglądają nowocześnie, ale przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić miejsce. Pod tym względem, jak i też ze względu na aspekt praktyczny są zdecydowanie lepszą alternatywą niż latarenki ogrodowe.

Tagi: ogrodnictwo