Czym są pergole bioklimatyczne?
Czym są pergole bioklimatyczne?

Czym są pergole bioklimatyczne?

Pergola tarasowa to doskonałe rozwiązanie, aby odpocząć od palącego słońca i schronić się w cieniu. Niewielką pergolę ogrodową ozdobisz roślinami. Z kolei większa pergola tarasowa przyścienna pomieści komplet mebli. Rozwiązań na rynku jest naprawdę sporo. Wśród nich znajdziesz również pergole lamelowe, inaczej określane jako bioklimatyczne. Na czym polega to rozwiązanie i jak wykorzystać je w praktyce?

Pergola bioklimatyczna. Co to takiego?

Klasyczne pergole ogrodowe lub tarasowe mają jednolity dach, który zawsze izoluje od deszczu, wiatru i słońca w dokładnie takim samym stopniu. To dobre rozwiązanie, ale nie zapewnia żadnej możliwości personalizacji, ani dopasowania do zmieniających się warunków pogodowych. Pergola bioklimatyczna ma dach wykonany z lameli – ruchomych paneli, których kąt nachylenia można regulować tak, aby konstrukcja dopasowała się do warunków atmosferycznych. Lamele mogą być utrzymane w różnej stylistyce, dlatego łatwo adaptować je do bryły i stylu architektonicznego budynku.

Nowoczesne pergole ogrodowe lub tarasowe zwykle mają już panele sterowane zdalnie, za pomocą pilota lub smartfona z zainstalowaną aplikacją. Dzięki temu możesz łatwo i szybko zmienić ustawienia bez konieczności wstawania z leżaka. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom zadaszenie może być użytkowane przez cały rok. Wykorzystanie solidnych materiałów gwarantuje odporność na czynniki atmosferyczne takie, jak wilgoć, czy skrajnie niskie lub wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Zdalne sterowanie może obejmować też osłony boczne.

Poszczególne modele pergoli mogą różnić się maksymalną wytrzymałością w przypadku stałego nacisku. Jeśli mieszkasz w regionie, gdzie często pada śnieg, zalecamy wybrać konstrukcję o zwiększonej wytrzymałości. Dzięki temu masz pewność, że nie ulegnie ona uszkodzeniu nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Nowoczesne pergole tarasowe i ogrodowe dopasowane do Twoich potrzeb

Jeśli zależy Ci, aby pergola lamelowa nadawała się do całorocznego korzystania warto pomyśleć o innowacyjnych rozwiązaniach z wyprzedzeniem. Przede wszystkim możesz uzupełnić konstrukcję o szklane screeny, które odbijają powiew wiatru i chronią domowników przed niską temperaturą. Wyposażenie pergoli w oświetlenie LED pozwala cieszyć się ze spokoju i ciszy po zmroku.

Kiedy na zewnątrz jest zimno dobrym pomysłem może okazać się też montaż ogrzewania. Zwykle w tym celu stosuje się promienniki ciepła. To niewielkie urządzenia, które emitują fale podczerwone zapewniając komfort termiczny. Moc promienników powinna być dobrana do wymiarów pergoli biometrycznej. Zaleca się moc między 25 a 30 Wat na 1 m3 przestrzeni.

W jaki sposób zadaszenie pergoli bioklimatycznej odprowadza wodę?

Pomimo tego, że lamele są ruchowe po zetknięciu się tworzą idealnie szczelną osłonę, która nie przepuszcza wilgoci.

Pergola bioklimatyczna odprowadza opady poprzez system orynnowania ukryty w dachu. Z zewnątrz jest on praktycznie niewidoczny, ale dzięki precyzyjnie zaprojektowanemu spadkowi oraz systemowi kanałów wilgoć nie utrzymuje się na dachu długo, a jego powierzchnia wysycha szybko.

Pergola bioklimatyczna jako element systemu smarthome

Dla osób, które planują zaprojektowanie systemu instalacji inteligentnego domu nowoczesna pergola bioklimatyczna jest doskonałym rozwiązaniem. Poszczególne elementy dachu są sterowane za pomocą mikrosilników przez automatykę. Wystarczy dodać element do całego systemu smarthome, aby cieszyć się wygodą.

Nieważne, czy szukasz niewielkiej, wolnostojącej pergoli ogrodowej, czy zależy Ci na przestronnej pergoli tarasowej przyściennej możemy pomóc Ci w wyborze optymalnego rozwiązania. Wykorzystanie wysokiej klasy materiałów, w tym powłok PVDF gwarantuje trwałość naszych konstrukcji na lata i stabilność barw.