Nowoczesne pergole tarasowe coraz częściej kryte są dachem, który chroni przed deszczem, śniegiem i stwarza przytulny zakątek, w którym możesz zanurzyć się po całym dniu. Dach do pergoli pojawia się zarówno w konstrukcjach wolnostojących, jak i przyściennych. Producenci małej architektury proponują kilka rodzajów pokryć. Jakie zadaszenie tarasu wybrać i czym różnią się między sobą poszczególne rozwiązania?
Taras zadaszony a orientacja budynku mieszkalnego
W wielu przypadkach zadaszenie pergoli kwestia estetyki. Wybierając rodzaj pokrycia możesz kierować się stylem architektonicznym budynku. Nieco inne rozwiązania będą optymalne w przypadku zadaszeń montowanych przy domach loftowych, a inne uzupełnią styl wzorowany na architekturze śródziemnomorskiej. Na szczęście zadaszenie można dobierać niemal dowolnie, co daje duże możliwości personalizacji.
Pergole tarasowe łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb klienta także jeśli chodzi o wymiary samej konstrukcji. Tak długo, jak powierzchnia rusztowania nie przekracza 35 m2 nie musisz przejmować się o pozyskiwanie pozwolenia na budowę, ani zgłaszanie go do organów administracji techniczno-budowlanej. W rozumieniu przepisów prawa budowlanego stanowi on tzw. obiekt małej architektury, który wystarczy zmontować w docelowym miejscu.
Odpowiednio dobrane zadaszenie nie tylko sprawi, że na tarasie chętniej będziesz spędzał czas z rodziną, nawet przy niesprzyjającej pogodzie, ale też cała przestrzeń stanie się bardziej funkcjonalna. Na to, czym zadaszyć taras ma wpływ wiele czynników. Które z nich są szczególnie istotne?
Jakie zadaszenie tarasu wybrać w zależności od położenia domu?
Pergola tarasowa powinna być dopasowana do orientacji domu – zarówno względem stron świata, jak i ukształtowania terenu. Budynek, który skierowany jest na południe lub zachód otrzymuje znacznie więcej ciepła niż bryła skierowana na północ lub wschód. W pierwszym przypadku wystarczające może okazać się pokrycie materiałowe, w drugim lepsze będą np. lamele lub przydymione plexi.
Przezierne pokrycie dachowe zapewni przynajmniej częściowy dostęp światła słonecznego. Dodatkowo zwróć uwagę, że lamele możesz płynnie regulować, więc sprawdzą się przy każdej pogodzie.
Zadaszenie tarasu powinno być też dopasowane do tego, czy chcesz sprawić, aby obiekt przyciągał wzrok, czy tez wręcz przeciwnie, stanowił niewyróżniającą się część budynku.
Zadaszenie tarasu z tkaniny
Pergola tarasowa przyścienna kryta płótnem dodaje budynkowi mieszkalnemu lekkości. Choć wydaje się on mniej wytrzymały niż zadaszenie dachu z poliwęglanu lub lameli to tylko pozory. Producenci stosują obecnie tkaniny wielowarstwowe, które dodatkowo kryte są powłoką hydrofobową (zwykle to impregnacja akrylem), która utrzymuje wilgoć na zewnątrz i zapobiega przesiąkaniu tekstyliów. Pokrycia tekstylne mogą przypominać rolety rzymskie lub być rozpięte, jak płótno żaglowe.
Tkanina ma tę dodatkową zaletę, że w niewielkim stopniu przepuszcza światło słoneczne, tworząc przyjemny dla oka półmrok i nie nagrzewa się tak, jak inne materiały. Wadą tego rozwiązania jest większa przepuszczalność cieplna. Jeśli rozważasz montaż promienników ciepła taras zadaszony tekstyliami nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Nowoczesne pergole a zadaszenie tarasu z poliwęglanu
Nowoczesne pergole tarasowe mogą być kryte warstwą poliwęglanu. To materiał, który na pierwszy rzut oka przypomina szkło, ale wyróżnia się lepszymi parametrami funkcjonalnymi. Jest lekki, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i praktycznie niewrażliwy na działanie warunków atmosferycznych.
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu może występować w jednym z kilku odcieni – od całkowicie przezroczystego, przez mleczny opal, aż po kolor dymny. Każdy odcień w innym stopniu blokuje przenikanie promieni słonecznych. Jeżeli na tarasie chcesz mieć idealne warunki do wypoczynku, postaw na poliwęglan półprzezroczysty lub dymny. Z kolei w pełni transparentne płaszczyzny doskonale sprawdzą się w charakterze ścian bocznych.
Producenci małej architektury oferują dwa rodzaje poliwęglanu – lity oraz komorowy. Ten pierwszy przez dłuższy czas zachowuje estetyczny wygląd. Z kolei drugi lepiej sprawdzi się, kiedy chcesz z tarasu uczynić obiekt zamknięty, ponieważ lepiej ekranuje ciepło.
Wadą pokrycia z poliwęglanu jest utrudnione czyszczenie organicznych resztek, które na nim osiadają. Zbutwiałe liście i ptasie odchody łatwo przywierają do powierzchni.
Zadaszenie lamelowe
Kompromisem między jednolitą taflą z poliwęglanu a materiałem tekstylny może być taras zadaszony lamelami. Aluminiowe pasy tworzą solidną konstrukcję, która wytrzymuje nacisk ponad 200 kg śniegu na 1 m2, a jednocześnie można dopasować ich położenie do potrzeb domowników.
Obecnie lamele sterowane są elektronicznie (podobnie jak materiałowe pokrycia roletowe z tkaniny), dlatego skonfigurujesz ich położenie bez wstawania z fotela.
Często spotyka się lamele aluminiowe, ale możesz też wybierać spośród wielu innych rozwiązań, w tym pasów z poliwęglanu, szkła termicznego lub szkła bezpiecznego. Każdy z rodzajów materiału cechuje się innymi parametrami izolacyjnymi.
Zadaszenie tarasu wspornikowe, czy słupkowe?
To, czym zadaszyć taras jest istotne, ale równie ważny jest wybór sposobu montażu całej konstrukcji. W praktyce możesz spotkać się z rusztowaniami drewnianymi lub aluminiowymi. Dodatkowo zadaszenie może być połączone z dachem w jedną bryłę (tzw. zadaszenie wspornikowe) lub stanowić oddzielny element spoczywający na wspornikach.
W Stimeo oferujemy wyłącznie pergole tarasowe aluminiowe. Wybór materiału nie jest przypadkowy, ponieważ aluminium tworzy sztywną, wytrzymałą ramę dla zadaszenia. Jest też lżejsze od stali.
Metalowa powierzchnia jest malowana proszkowo dla zwiększenia odporności na działanie czynników zewnętrznych i dodatkowo pokryta powłoką PVDF, czyli polifluorkiem winylidenu. To termoplastyczny polimer, który skutecznie chroni podporę zadaszenia przed promieniowaniem UV oraz działaniem chemii używanej do konserwacji. Ochrona i okresowa konserwacja podpór jest ważna. Kontakt aluminium z wilgocią może spowodować powstawanie ognisk korozji.
Zadaszenie oparte na słupach jest tańsze niż wspornikowe, choć może utrudniać racjonalne wykorzystanie powierzchni tarasu. Wybierając materiał z jakiego zostaną wykonane podpory należy uwzględnić potencjalny nacisk na poszczególne elementy oraz kierunek i siłę parcia wiatru. Pergole wykonane z wysokiej jakości materiałów bez trudu zniosą wiatr wiejący z prędkością 120-130 km/h.
Z drugiej strony zadaszenie wspornikowe oszczędza miejsce, ale odcina dostęp do światła na stałe. Może pojawić się potrzeba doświetlenia tarasu i pomieszczeń położonych w bezpośredniej bliskości.
Czym uzupełnić zadaszenie tarasu?
Jeżeli taras ma służyć Ci przez cały rok warto rozważyć uzupełnienie tarasu panelami bocznymi. Mogą być one wykonane z hartowanego szkła, materiału lub poliwęglanu. Nowoczesne rozwiązania są przesuwne, więc otworzysz lub zamkniesz taras w zależności od panujących na zewnątrz warunków. pogodowych.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie czujników pogodowych. Rejestrują one opady i automatycznie zamykają panele boczne i dachowe. Dzięki temu masz pewność, że meble lub sprzęt sportowy gromadzony na tarasie nie ulegną uszkodzeniu, kiedy nie ma Cię w domu.
Czy warto inwestować w zadaszenie tarasu?
Nawet jeśli chcesz ustawić na tarasie pergolę nie ma konieczności krycia jej dachem. Zadaszenie tarasu w wielu sytuacjach może jednak okazać się pomocne. Przede wszystkim tworzy przytulny kąt, w którym możesz odpocząć po ciężkim dniu. Jeżeli taras pokryłeś drewnem, zadaszenie osłoni je przed działaniem deszczu i śniegu.
Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, jak zadaszysz taras powinieneś liczyć się z zacienieniem przestrzeni. Jeżeli do pergoli przyległy jest salon należy uwzględnić to, dobierając odpowiednią jasność i barwę oświetlenia we wnętrzach