Na co zwrócić uwagę przy zakupie pergoli ogrodowej?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pergoli ogrodowej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pergoli ogrodowej?

Pergole ogrodowe jako obiekt małej architektury można wykorzystać na wiele różnych sposobów. W ten sposób zaaranżujesz w pełni spersonalizowaną przestrzeń do wypoczynku. Nowoczesna pergola pomieści meble ogrodowe, rośliny, a w razie potrzeby również sprzęt ogrodniczy lub sportowy. Na rynku znajdziesz wiele typów i wymiarów konstrukcji. O czym warto pamiętać, kiedy chcesz postawić pergolę w ogrodzie?

Pergola wolnostojąca a obowiązujące przepisy

Jeśli wahasz się przed zakupem rusztowania, ponieważ chcesz uniknąć zawiłej i długotrwałej procedury administracyjnej, możemy Cię uspokoić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego pergole o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, ponieważ stanowią tzw. obiekt małej architektury. Dopiero po przekroczeniu wskazanych gabarytów pojawia się konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

Jeśli więc chcesz ustawić w ogrodzie niewielką, ażurową konstrukcję, a nawet nieco większą pergolę na rodzinne spotkania nie musisz przejmować się procedurami. Wystarczy kupić gotową pergolę lub jej części z usługą montażu.

Z czego wykonane są nowoczesne pergole ogrodowe?

Na rynku znajdziesz zarówno konstrukcje drewniane, jak i metalowe. W praktyce te drugie cechują się znacznie dłuższą żywotnością i większą odpornością na działanie czynników atmosferycznych.

Pergola ogrodowa aluminiowa doskonale znosi kontakt z wilgocią dzięki warstwie farby nałożonej metodą malowania proszkowego. Jest też sztywna i wytrzymuje nawet bardzo silny wiatr. W Stimeo dodatkowo pokrywamy nasze produktu warstwą powłoki ochronnej PVDF. To termoplastyczny polimer, polifluorek winylidenu, który zabezpiecza rusztowanie przed ścieraniem, zmianami temperatury oraz chemią używaną do konserwacji i czyszczenia powierzchni.

W przeciwieństwie do pergoli montowanych na tarasie, te ogrodowe nie zawsze będą stały idealnie równej powierzchni. Jeśli chcesz zwiększyć stabilność całej konstrukcji, rozważ jej montaż na płycie ze zbrojonego betonu. W ten sposób łatwiej będzie Ci zaaranżować powierzchnię użytkową pergoli.

Jakie wymiary pergoli będą optymalne?

Zanim wybierzesz pergolę do ogrodu zastanów się, do czego będziesz ją wykorzystywał. Marzysz o spotkaniach ze znajomymi lub rodzinnym świętowaniu na łonie natury? Rozważ zakup konstrukcji o wymiarach 4x5 lub nawet 5x6 m. W przeciwieństwie do pergol przyściennych te wolnostojące możesz ustawić w dowolnym miejscu ogrodu, np. z widokiem na rzekę lub góry.

Jeśli planujesz używać pergoli głownie w charakterze składziku na sprzęt do ogrodu, a meble stanowią jedynie dodatek lepszym rozwiązaniem może okazać się mniejsza pergola, np. o wymiarach 3x4 m.

Jak wybrać dach do pergoli?

Dach do pergoli może być dwojakiego typu – wykonany z tkaniny lub lameli, czyli cienkich, aluminiowych pasów.

Materiałowe zadaszenia pergoli przywodzą na myśl architekturę charakterystyczną dla państw basenu Morza Śródziemnego. Zwiewne tekstylia pomalowane w kolorowe pasy nadają poczucie lekkości i doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie niewielkiego domku wypoczynkowego. Obecnie wykorzystuje się tkaniny wodoodporne. Wielowarstwowy materiał w połączeniu z powłoką hydrofobową skutecznie radzi sobie nawet z silnym deszczem. Jednocześnie tkanina przepuszcza niewielką część promieni słonecznych tworząc przyjemny dla oczu półmrok i chroniąc domowników przed działaniem promieni słonecznych.

Nowoczesne pergole ogrodowe oferują możliwość złożenia dachu manualnie lub elektronicznie, przy użyciu pilota. Dzięki temu bez wstawania z fotela możesz stworzyć idealnie komfortowe warunki do wypoczynku.

Alternatywą dla dachu z tkaniny są pergole lamelowe. Pasy tworzące zadaszenie można płynnie regulować za pomocą elektroniki i otwierać je lub zamykać w zależności od potrzeb. Zamknięte lamele całkowicie izolują od deszczu, z kolei półotwarte rzucają przyjemny, delikatny cień.

Pergole z dachem lamelowym są utrzymane w nowoczesnym i uniwersalnym designie, który wprowadzi nieco świeżości w każdym ogrodzie. Ich konstrukcja jest bardziej masywna niż rusztowań krytych materiałem i lepiej znosi długotrwały, miejscowy nacisk np. zalegającego śniegu.

Wybór między rodzajem pokrycia dachowego w dużej mierze sprowadza się do stylu, jaki chcesz wprowadzić na działce. Zarówno dach tekstylny, jak i lamelowy gwarantują zbliżony poziom ochrony przed słońcem, deszczem i śniegiem. Oba rodzaje dachów są wyposażone w system odprowadzania wody.

Wyposażenie pergoli ogrodowych

Nowoczesne pergole łatwo można wyposażyć w taki sposób, aby służyły użytkownikom przez cały rok. Producenci oferują szereg opcjonalnych rozwiązań, które można wykorzystać, aby ze zwykłej ogrodowej pergoli zrobić zimowy ogród albo cieszyć się z rodzinnego spotkania, kiedy na zewnątrz wieje przenikliwy, listopadowy wiatr. Które z nich są szczególnie użyteczne?

Boczne panele wykonane z hartowanego szkła lub materiału zatrzymają ciepło we wnętrzu konstrukcji. Oba typy pokrycia mogą być przesuwane automatycznie za pomocą pilota. Hartowane szkło jest nieco droższe, ale bardziej odporne na uszkodzenia. W dodatku lepiej ekranują ciepło do wnętrza.

Pergolę ogrodową można wyposażyć w oświetlenie LED. Lampki są odporne na działanie wilgoci, pozwalają cieszyć się z architektury ogrodowej przez cały rok i dają przyjemny dla oka blask.

Jeszcze inne rozwiązanie to czujniki deszczu i wiatru. Rejestrują one zmianę pogody i automatycznie zamykają dach. Dzięki temu masz pewność, że meble ogrodowe nie ulegną zniszczeniu pod Twoją nieobecność.

Aby móc korzystać z pergoli przez cały rok niezbędne jest również wygenerowanie ciepła. Służą do tego specjalne promienniki. Niewielkich rozmiarów panele emitują promieniowanie podczerwone. W zależności od konfiguracji łączna moc promienników może być inna. Za pomocą pilota można też zwykle regulować intensywność pracy urządzeń.

Wiele z automatycznych rozwiązań stosowanych w pergolach można zintegrować z inteligentnym systemem Smart Home. Dzięki temu całą elektroniką w domu oraz jego bezpośrednim otoczeniu sterujesz z centrali lub aplikacji zainstalowanej w smartfonie albo urządzeniu mobilnym.

Jak czyścić pergolę ogrodową

Solidna pergola ogrodowa to konstrukcja, która może funkcjonować bezawaryjnie przez wiele sezonów. Warto jednak raz lub dwa razy w roku przeprowadzić podstawowe zabiegi poszczególnych elementów.

Konstrukcję nośną pergoli warto czyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Dotyczy to zarówno błota, suchych liści i ptasich odchodów. Zwłaszcza organiczne substancje, które zbyt długo mają kontakt z metalową powierzchnią mogą powodować jej korozję. Wykorzystaj przegląd do lokalizacji ewentualnych uszkodzeń powłoki ochronnej lub farby i niezwłocznie je usuń.

Do czyszczenia pergoli można wykorzystać czystą, letnią wodę z dodatkiem delikatnego detergentu. Nie należy używać myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić warstwę zabezpieczającą, a także substancji żrących.

Usunięcie zabrudzeń z dachu wymaga użycia drabiny, ale sama czynność nie jest przesadnie skomplikowana.

Warto przyłożyć się do czyszczenia orynnowania. Możesz do tego wykorzystać specjalną szczotkę lub zamontować siatkę, która zapobiegnie gromadzeniu się zabrudzeń w rynnie.

Wybierając pergole do ogrodu, postaw na firmę z wieloletnią praktyką. Firma Stimeo to ponad 10 lat doświadczenia w projektowaniu i montażu domków drewnianych, pergol tarasowych i ogrodowych, szklarni i innych elementów architektury wypoczynkowej i użytkowej. Oferujemy szeroką gamę rozwiązań i każde z nich możemy spersonalizować, dopasowując je do potrzeb klienta.