Pergola lamelowa czy tkaninowa – która będzie dla Ciebie najlepsza?
Pergola lamelowa czy tkaninowa – która będzie dla Ciebie najlepsza?

Pergola lamelowa czy tkaninowa – która będzie dla Ciebie najlepsza?

Zadaszenie tarasu za pomocą pergoli to skuteczny sposób, aby uchronić się przed piekącym słońcem i stworzyć nieco cienia. Największym zainteresowaniem wśród mieszkańców domów jednorodzinnych cieszą się obecnie dwa rodzaje pergoli – z pokryciem materiałowym oraz żebrowaniem lamelowym. Które z nich warto wybrać i czym różnią się poszczególne rodzaje zadaszenia do pergoli?

Przed czym chroni nowoczesna pergola tarasowa lub ogrodowa?

Pergole ogrodowe zawsze będą wolnostojące, ale w przypadku rusztowań tarasowych możesz spotkać się z modelami wolnostojącymi lub przyściennymi, połączonymi z bryłą budynku.

Nieważne, czy wybierzesz nowoczesną pergolę wolnostojącą, czy pergolę tarasową przyścienną ich zadanie jest zawsze takie samo. Polega na ochronie domowników przed słońcem i promieniowaniem UV oraz deszczem. W przypadku pergoli całorocznych ważne jest również zapewnienie komfortu termicznego oraz osłony przed wiatrem.

Zadaszenie pergoli jest pierwszym, o czym powinieneś pomyśleć. Pokrycie niedopasowane do potrzeb sprawi, że w przypadku złej pogody korzystanie z małej architektury będzie niemożliwe, a domownicy będą mogli się z niej cieszyć wyłącznie przy ładnej, letniej aurze.

Zadaszenie pergoli z tkaniny

Pergola ogrodowa lub tarasowa, w której wykorzystujesz tkaninę doskonale sprawdzi się, jeżeli poszukujesz akcentów inspirowanych architekturą włoską, hiszpańską lub portugalską. Materiał jest przewiewny i w niewielkim stopni przepuszcza promienie słoneczne, tworząc atrakcyjny i miły dla oka półmrok.

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów w różnych deseniach, bez problemu dopasujesz takie rozwiązanie zarówno do bryły budynku utrzymanej w stylu prowansalskim, loftowym lub skandynawskim. Dach z tkaniny podkreśla minimalizm, lekkość i wypoczynkowy charakter pergoli tarasowej.

Ze względu na niską wagę materiału materiał sprawdzi się w przypadku niewielkich przydomowych konstrukcji, jak i rozległych pergol ogrodowych.

Wadą pergoli z tkaniny jest większa przepuszczalność cieplna. W przypadku osłonięcia bocznych ścian taflami ze szkła hartowanego i umieszczenia wewnątrz konstrukcji promienników na zewnątrz będzie przenikało więcej energii niż w przypadku architektury lamelowej.

Na czym polega zadaszenie lamelowe?

Zadaszenie lamelowe jest wykonane z aluminium. To system paneli, które można rotować tak, aby częściowo osłaniały przed słońcem lub deszczem. Obecnie lamele do pergoli są regulowane już niemal wyłącznie zdalnie za pomocą wbudowanych mikrosilników. Dzięki temu można sterować dachem za pomocą pilota lub smartfona. Taka konstrukcja jest sztywniejsza i nadaje całej konstrukcji solidności i stabilności. Doskonale sprawdza się w przypadku nowoczesnego budownictwa.

Dach lamelowy lepiej chroni przed śniegiem i jest bardziej wytrzymałe na stały nacisk niż materiał tekstylny. Jeden metr kwadratowy rusztowania może wytrzymać obciążenie nawet do 120 kg i więcej. Zaletą tego rozwiązania jest również naturalna wentylacja przestrzeni.

Warto jednak pamiętać, że o ile dach z tkaniny można w całości zsunąć lub rozsunąć, lamele nawet w pozycji otwartej będą w niewielkim stopniu blokowały dostęp do światła.

Która pergola lepiej chroni przed deszczem?

Choć mogłoby się wydawać, że pergola lamelowa lepiej osłoni przed wilgocią niż dach wykonany z tkaniny, w rzeczywistości różnica nie jest aż tak mocno widoczna. Producenci wybierają tekstylia, które nie nasiąkają wodą ze względu na gęstość splotu, specjalne powłoki hydrofobowe oraz stosowanie tkanin wielowarstwowych.

Co więcej każda pergola jest wyposażona w system odprowadzania wody. Składa się on z rynny oraz odpływów, które sprawnie kierują wilgoć w kierunku ziemi, ale są jednocześnie niemal niewidoczne z zewnątrz.

Czy pergola zabezpiecza przed wiatrem?

Zarówno pergole lamelowe, jak i tkaninowe mogą być wyposażone w dodatkowe osłony boczne, które zabezpieczają domowników przed działaniem wiatru. Panele wykonuje się z hartowanego szkła lub tkaniny. Obie technologie mogą być sterowane zdalnie i pozwalają szybko odgrodzić się od warunków atmosferycznych.

Trudno jednoznacznie wskazać, który materiał sprawdzi się lepiej w przypadku wiatru. Materiał może wydać Ci się delikatniejszy, ale tak naprawdę bez trudu wytrzymuje konfrontację z wiatrem pędzącym z prędkością nawet 120-130 km/h.

Jak działają pergole elektryczne?

Pergole elektryczne – lamelowe lub materiałowe można dopasować do zmieniającej się pogody. Panele ustawiają się w pozycji otwartej, półotwartej lub zamkniętej. Z kolei materiał zwija się, jak klasyczna domowa zasłona.

W co wyposażyć nowoczesną pergolę ogrodową lub tarasową?

Wybierając nowoczesne pergole elektryczne nie można zapominać o dodatkowym wyposażeniu, które pomoże zadbać o komfort podczas rodzinnego obiadu lub spotkania ze znajomymi. Możliwości jest sporo i wiele zależy od konkretnego modelu. Jakie udogodnienia spotkasz w pergolach?

  • zasuwane panele boczne – wykonane z hartowanego szkła lub materiału mają za zadanie odgrodzić domowników od wiatru i chłodnego powietrza;
  • promienniki ciepła – niewielkie urządzenia emitujące promieniowanie podczerwone. Zadbają o komfort termiczny, są praktycznie niewidoczne, więc nie zaburzają estetyki wnętrza;
  • oświetlenie LED – pozwala na korzystanie z pergoli nawet po zmroku i stwarza kameralną, przytulną atmosferę;
  • czujniki wiatru i deszczu – automatycznie dopasowują stopień otwarcia dachu pergoli do pogody.

Wiele z tych rozwiązań możesz połączyć w jedną całość z systemem Smart Home, który dyryguje elektroniką w domu i jego bezpośrednim otoczeniu. To wygodny sposób, aby instalacją sterować bezpośrednio z centrali lub aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.

Pergola lamelowa a materiałowa. Którą z nich wybrać?

Wybór między pergolą lamelową i materiałową to często kwestia estetyki. Musisz zadecydować, która z nich lepiej sprawdzi się w przypadku planowanej aranżacji tarasu lub ogrodu. Określ, czy preferujesz nowoczesny i bardziej uniwersalny styl czy może wolisz klasyczny materiał tekstylny.

Nie ulega wątpliwości, że tkanina będzie nieco tańszym, ale też wizualnie „lżejszym” rozwiązaniem i nieco mniej odpornym na uszkodzenia. Z kolei lamele są droższe, ale lepiej znoszą niekorzystne warunki pogodowe. Pamiętaj, że pergole przyścienne są tańsze niż ich wolnostojące odpowiedniki, ale nie w każdym przypadku będzie możliwość zainstalowania dodatkowego rusztowania bezpośrednio przy budynku.

Bez względu na to, który typ pergoli wybierzesz pamiętaj, aby decydować się na solidne komponenty, które starczą na wiele lat. Lepiej niż konstrukcje drewniane sprawdzają się nowoczesne pergole tarasowe aluminiowe. Są sztywne, stabilne i niewrażliwe na wilgoć. Dzięki proszkowemu malowaniu oraz warstwie ochronnej wykonanej z termoplastycznego polimeru PVDF rusztowanie doskonale znosi zmiany temperatur, promieniowanie UV, a nawet czyszczenie przy użyciu detergentów.

Jeśli szukasz pergoli, które wytrzymają wiele sezonów bez względu na pogodę sprawdź ofertę Stimeo. To połączenie wysokiej jakości komponentów z nowoczesnymi technologiami.