Pergola ogrodowa lub tarasowa wolnostojąca pozwala na stworzenie wyodrębnionej przestrzeni nieprzynależnej do budynku. Możesz wykorzystać ją do wypoczynku, jako całoroczny ogród albo przechowalnię sprzętu ogrodniczego. Co warto wiedzieć o nowoczesnych pergolach wolnostojących?
Jak działają pergole ogrodowe wolnostojące?
Pergole wolnostojące w najprostszym ujęciu składają się z rusztowania opartego na czterech filarach oraz zadaszenia. W przeciwieństwie do konstrukcji przyściennych nie są one złączone z bryłą budynku, ale stoją całkowicie samodzielnie. Pergole ogrodowe Stimeo mogą być ustawione na zbrojonej płycie betonowej dla lepszej stabilizacji.
Filary pergoli zwykle wykonuje się z wytrzymałego i lekkiego aluminium. Zapewnia ono trwałość konstrukcji na wiele lat, a dodatkowo odporność na warunki atmosferyczne. Metalowe powierzchnie powinny być malowane proszkowo. Dzięki temu dobrze znoszą wszelkiego rodzaju zabiegi czyszczące. Tańsze konstrukcje wykonuje się z drewna, ale jest ono bardziej podatne na uszkodzenia i znacznie gorzej znosi kontakt z wilgocią.
Dach pergoli tarasowej może być płaski lub lekko skośny dla usprawnienia odpływu wody. Niezależnie od konstrukcji w dachu montowany jest system orynnowania.
Nowoczesne pergole ogrodowe wyposaża się w tzw. dach lamelowy. To specjalne panele, których kąt nachylenia można płynnie regulować, aby zapewnić optymalne zacienienie wewnątrz konstrukcji.
W co możesz wyposażyć pergole tarasowe?
Wolnostojące pergole tarasowe mogą być okresowe lub całoroczne. Te pierwsze sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy na zewnątrz panuje słoneczna pogoda i nie wieje wiatr. Niestety kiedy pogoda się psuje z konstrukcji nie korzysta się już tak komfortowo, dlatego pergolę na tarasie, ale też w ogrodzie można wyposażyć w dodatkowe rozwiązania.
Przede wszystkim dach lamelowy zwykle jest sterowany zdalnie za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Bez wstawania z leżaka zadbasz o idealne warunki do wypoczynku. Innowacyjne rozwiązania mogą stanowić część systemu Smart Home. Są wtedy sterowane z poziomu centrali w domu.
Oprócz regulowanego pokrycia dachowego w przestrzeni między słupami podporowymi doskonale sprawdzą się tafle z hartowanego szkła. Skutecznie zatrzymują one powiewy wiatru i zwiększają komfort termiczny osób korzystających z relaksu.
Kiedy ciepło już nie ucieka w całorocznych pergolach można rozważyć montaż kompaktowych grzejników na podczerwień. Niewielkie radiatory emitują ciepło, które pozwala cieszyć się nowoczesną pergolą przez cały rok bez względu na panujące w jej wnętrzu warunki, a nawet pielęgnować zimą rośliny, które wymagają wysokich temperatur.
Spersonalizowane rozwiązanie mogą obejmować oświetlenie LED-owe. Nie tylko umożliwi ono korzystanie z małej architektury po zmroku, ale stworzy też przytulny blask, który będzie atrakcyjnie prezentował się na zewnątrz domu.
Swoboda w projektowaniu pergoli wolnostojącej
Nie każdy projekt domu jest przystosowany do tego, aby bryłę pergoli połączyć z budynkiem. Czasami jego front jest na tyle szeroki, że wykorzystuje niemal całe dostępne miejsce na działce.
Właśnie dlatego niekiedy warto rozważyć montaż pergoli wolnostojącej. Można postawić ją w niemal dowolnym miejscu, np. w tylnej części ogrodu z widokiem na jezioro, las lub góry. Taka konstrukcja będzie doskonale funkcjonowała, jako enklawa w której można odpocząć od codziennego zgiełku.
To również atrakcyjny dodatek do przestrzeni, który sprawia, że działka wydaje się ciekawsza, a odpowiednio przemyślany może osłonić Cię przed wzrokiem sąsiadów.
Jak wykorzystać ogrodową pergolę wolnostojącą?
Altana w ogrodzie zasadniczo służy do wypoczynku. Możesz ustawić w niej komplet mebli i zrelaksować się po ciężkim dniu. Większe konstrukcje sprawdzą się jako przestrzeń do przechowywania sprzętu ogrodniczego lub sportowego. Wszystko zależy od Twojej inwencji.
Wielkość pergoli należy dopasować do planowanego przeznaczenia. Duże konstrukcje o wymiarach 4 x 6 lub 4 x 5 metrów sprawdzą się idealnie, jako miejsce przyjęć na świeżym powietrzu dla całej rodziny.
Jeśli szukasz pergoli, która będzie jednocześnie wytrzymała, stabilna i nowoczesna, sprawdź ofertę Stimeo. Znajdziesz w niej wyłącznie solidne, aluminiowej konstrukcje, które możesz wyposażyć w szereg funkcjonalnych rozwiązań.