Jak usunąć mech z trawnika?
Jak usunąć mech z trawnika?

Jak usunąć mech z trawnika?

Mech choć kojarzy nam się z naturą i lasem jest niewątpliwie szkodnikiem, którego obecność to realny problem dla ogrodników. Jest on tak zwaną rośliną pionierską, czyli w naszej strefie klimatycznej urośnie praktycznie wszędzie, o ile mu w tym nie przeszkodzimy. A jeśli faktycznie chcemy usunąć mech, to jak się skutecznie za to zabrać?

Skąd bierze się mech na trawniku?

Jak wspomnieliśmy mech nie jest wymagającą rośliną, a zatem sprzyja mu wiele niepożądanych dla roślin okoliczności. Przede wszystkim mech rozrasta się, gdy Twój trawnik jest osłabiony, a zatem miej na uwadze:

  • PH gleby - Ryzyko pojawienia się mchu rośnie, gdy pH gleby jest kwaśne, czyli niekorzystne dla trawnika.
  • Właściwe nawożenie - Twojemu trawnikowi szkodzi zbytnia przesada, czyli nadmierne nawożenie lub całkowity jego brak.
  • Wilgotność i nasłonecznienie - Trawę osłabia nadmierne zacienienie lub przesadna wilgotność podłoża.
  • Zanieczyszczenie trawnika - Kłopotliwe jest zbyt duże zanieczyszczenie trawnika, czyli ponadprzeciętny filc, który jest niczym więcej niż naturalną powłoką, która hamuje okrywającą trawę. Zbudowana jest ona z obumarłych źdźbeł trawy oraz pozostałościach po koszeniu trawy.
  • Ciężkość gleby – Uogólniając ciężkie gleby w przeciwieństwie do piachów, utrudniają rozwój trawie. Brak przepuszczalności utrudnia bowiem rozwój korzeni. Jednocześnie w okresach bezdeszczowych dochodzi do przesuszenia, a w czasie nadmiernych opadów trawa gnije w stojącej wodzie.

Jak usunąć mech z trawnika?

Chemia do walki z mchem

Walkę z mchem wspomagają preparaty ochrony roślin, ale w tym miejscu warto podkreślić, iż jest to dopiero początek drogi, bowiem mech bardzo szybko odrasta. Nie da się zatem skutecznie i długotrwale usunąć mchu, jeśli nie połączymy chemii z agrotechnikami.

Nim rozpoczniesz chemiczną walkę z mchem, pamiętaj skosić trawnik na krótko. Oczywistym jest, że nieprzycięta trawa osłoni nisko rosnący mech zmniejszając skuteczność oprysku.

Właściwe nawożenie trawnika

Kluczowym warunkiem, którego spełnienie pozwoli nam pozbyć się skutecznie much, jest oczywiście wzmocnienie trawnika. Jak wspomnieliśmy wyżej trawnik osłabia zarówno wyjałowienie jak i przesadne nawożeni. Dlatego też warto rozpocząć od zbadania czego nasza gleba potrzebuje. Gdy znamy zapotrzebowanie naszego trawnika z łatwością dobierzemy odpowiedni nawóz. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że substancją ograniczającą rozprzestrzenianie się mchu jest siarczyn żelaza, który znajduje się między innymi w specjalnych nawozach zwalczających mech.

Mech lubi kwaśne pH, a zatem nie zapomnij o jego zmierzeniu choćby przy użyciu papierków lakmusowych znanych z lekcji chemii. Jeśli wykryjesz niekorzystne ph, warto zastosować wapnowanie. Jest to jednak zabieg, który nie powinien być przeprowadzany częściej niż co 2-3 lata.

Właściwe podlewanie trawnika

Jak wspomnieliśmy powierzchniowa wilgoć służy mchom doskonale, a nie wspiera trawy. Warto zatem zastosować rzadsze, a intensywniejsze podlewanie. Gdy na powierzchni wilgoci brak, mech nie będzie miał warunków sprzyjających do rozwoju.

Spulchnij ziemię

Podstawowy zabieg ogrodniczy, czyli wertykulacja i aeracja sprzyja wzmocnieniu Twojego trawnika i zdecydowanie przeszkadza mchom. Zwiększenie przepuszczalności gleby ogranicza również gromadzenie się na wierzchu wilgoci, co jak wcześniej wskazaliśmy nie odpowiada naszemu szkodnikowi. Wertykulacja nie jest trudna i nie wymaga drogiego sprzętu. Na dobry początek wystarczą widły lub specjalne nakładki na buty wyposażone w igły, czy kolce.

W wolnej chwili sprawdź nasze produkty. Komfortowe domki drewniane oraz praktyczne domki narzędziowe na działkę to asortyment, który znajdziesz w naszym sklepie internetowym.