Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?
Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?

Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto go mieć?

Zbieranie deszczówki to coraz bardziej popularny sposób na świadome i oszczędne gospodarowanie wodą w ogrodzie. Żyjemy w czasach, gdy dostęp do słodkiej wody nie dla wszystkich jest oczywisty, stąd wielu z nas stara się racjonalnie ją użytkować. Do tego dochodzi również aspekt ekonomiczny bowiem woda drożeje i drożeć będzie. Skoro jednak woda spada nam z nieba w postaci deszczu, to warto wykorzystać ten potencjał, gromadzić ją i używać, gdy będzie nam potrzebna.

Zbiorniki na deszczówkę dzielimy na dwa typy, podziemne i naziemne. Te pierwsze mają zastosowanie w gospodarstwach rolnych, kiedy to jest sens zbierać gigantyczne ilości wody. Gdy jednak planujemy podlewać przydomową działkę, to zbieranie wielu metrów sześciennych wody jest zbyteczne. Tym bardziej, że zbiorniki podziemne to wydatek wielu tysięcy złotych. Z kolei zbiorniki naziemne o pojemności 200-300L kosztują już od 200zł wzwyż.

Dlaczego zbiornik na deszczówkę się opłaca?

Opłacalność zbiorników na deszczówkę zależy oczywiście od skali opadów oraz naszego zapotrzebowania na wodę w ogrodzie. Możemy jednak pokusić się o pewne przybliżone obliczenia efektywności. Nie będzie przesadą założenie, że średnioroczna ilość opadów w Polsce to około 800 mm na m2. Załóżmy, że na naszym dachu będziemy w stanie przechwycić połowę tej wody, czyli 400mm. Załóżmy również, że nasz dach ma powierzchnię w płaszczyźnie 100m2. Oznacza to, że możemy zgromadzić 100m2 x 400mm (czyli 0,4m). Wynik to 160m3 wody opadowej, która pozyskaliśmy bezkosztowo i możemy wykorzystać w dowolny sposób na naszej działce.

Szybko możesz sprawdzić, ile płacisz za wodę i wyliczyć realną oszczędność. W polskich realiach, lekko licząc mogłaby to być kwota między 500, a 1000zł rocznie. Oczywiście przy założeniu, że posiadasz odpowiednio duże pojemniki. Jeśli nawet tak nie będzie i oszczędności nie będą spektakularne, to coroczna powtarzalność przyniesie realną korzyść finansową, a to nie wszystkie zalety zbierania deszczówki.

Korzyści związane z posiadaniem zbiornika na deszczówkę

Powyżej wskazaliśmy na opłacalność ekonomiczną zbiorników na wodę deszczową, ale warto wskazać na inne korzyści z nią związane:

  • uniezależnienie od ograniczeń w dostępie do wody podczas suszy – wielu z nas mieszka na terenach, które podczas suszy dotyka ograniczenie w dostępie do wody. Gdy spada ciśnienie wody w kranie, w pierwszej kolejności powinniśmy ograniczyć nawadnianie ogrodu. Posiadając zbiorniki na wodę możemy wcześniej nazbierać, a podczas suszy wykorzystać zgromadzony zapas wody.
  • woda deszczowa jest lepsza dla roślin niż kranówka – deszczówka to woda miękka, która dopiero przez kontakt z podłożem i dalsze procesy swoją naturalną miękkość traci. Korzystając z zapasów wody deszczowej zyskujesz zatem dostęp do wody bardziej sprzyjającej Twoim roślinom.
  • woda deszczowa do użytku domowego – to jak najbardziej realna możliwość. Zastanów się, ile litrów wody zużywasz wraz z rodziną do spłukiwania toalety? Nic nie stoi na przeszkodzie, by rezerwuar napełniać zgromadzoną deszczówką.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym produktami. Komfortowe domki drewniane oraz praktyczne domki narzędziowe na działkę to asortyment, który znajdziesz w naszym sklepie internetowym.