Chwasty w ogrodzie - jak zwalczać?
Chwasty w ogrodzie - jak zwalczać?

Chwasty w ogrodzie - jak zwalczać?

Chwasty to problem każdego działkowca i ogrodnika. Towarzyszą nam od zawsze i bywają uciążliwe. Dlatego warto pamiętać o ważnych zasadach, żeby ułatwić sobie walkę z chwastami. Zebraliśmy dla Was kilka istotnych porad w tej sprawie.

Pamiętaj stosować środki chwastobójcze w okresie intensywnego wzrostu chwastów oraz na umiarkowanie wilgotne podłoże. Całkowicie bezcelowe jest więc prowadzenie oprysków podczas suszy, gdy ich efektywność będzie bardzo niewielka.

Piękny trawnik bez chwastów to zwykle konieczność ręcznego pozbywania się chwastów. Mniszek pospolity lub babkę zwyczajną usuniesz ręcznie z użyciem noża lub wyrywacza do chwastów.

Skuteczny oprysk niszczy chwasty, a jednocześnie pozostawia nietknięte właściwe rośliny. By jednak tak mogło się stać należy wykonywać opryski przy bezwietrznej pogodzie, gdy ryzyko poparzenia naszych kwiatów i krzewów jest dużo mniejsze.

Tam gdzie możesz stosuj ściółkowanie. Naturalna kora drzewna lub agrowłóknina zablokują chwastom dostęp do światła i uniemożliwią im wzrost. Jeśli zastosujesz korę, pamiętaj ją uzupełniać, bo z czasem się rozkłada i jej działanie antychwastowe zanika. Doskonałym pomysłem jest połączenie tych metod, czyli wysypanie na agrowłókninę kory lub kamieni ozdobnych, co dodatkowo niesie ze sobą walory estetyczne.

Zamiast zwalczać lepiej przeciwdziałaj, czyli prowadź zrównoważoną gospodarkę na swoich grządkach. Nie przesadzaj z nawożeniem, bo nadmierne bogactwo sprzyja chwastom. Stosuj zmianowanie oraz przedplony i poplony, by nie pozostawiać chwastom wolnej przestrzeni do rozwoju.

Pamiętaj, że zwalczenie chwastów to dopiero początek. Pytanie co zamierzasz zrobić na „odzyskanym” terenie? Jeśli chcesz zasadzić nowe rośliny pamiętaj o użyciu środków biodegradowalnych.

Wypróbuj naturalne metody walki z chwastami. Ocet na chwasty lub soda oczyszczona sprawdzi się w miejscach, w których nie występują rośliny uprawne. Możesz go zatem używać np. na kostce brukowej, na której prędzej czy później dostrzegalna będzie ekspansja pospolitych chwastów. Inna metodą, która pozbawiona jest chemicznej ingerencji w grunt będzie przykrycie ziemi grubą nieprzepuszczalną dla promieni słonecznych folią. Podobnie jak przy ściółkowaniu chwasty „uduszą” się bez dostępu tlenu i światła.

Jeśli rozpoczynasz przygodę z ogrodnictwem, to właśnie na starcie warto zająć się usunięciem chwastów. Otwarta przestrzeń i brak nasadzeń to pełna swoboda działania. Nim zatem Twój przyszły ogród zacznie nabierać kształtów pozbądź się wszystkich chwastów i ich pozostałości. Podczas przekopywania ziemi dokładnie wyzbieraj wszelkie pozostałości po korzeniach. A jeśli tylko czas Cię nie goni, to zostaw przekopany ogród na 2-3 tygodnie, gdy to co pozostało w glebie zacznie kiełkować, bo takie świeże rośliny łatwo i szybko usuniesz.

Jeśli nie możesz zwalczyć, wykorzystaj ich potencjał. Wiele chwastów ma swoje zastosowanie w medycynie, kuchni, czy choćby do użyźnienia Twojego ogrodu. W medycynie i kuchni zastosowanie znajdzie z pewnością pokrzywa oraz mniszek lekarski. Każdy chwast o ile nie ma widocznych nasion będzie świetnie nadawał się na kompost dla Twojego ogrodu.

Gdy już zakończysz walkę z chwastami i Twój ogród będzie cieszył oko, sprawdź naszą ofertę dla działkowców. Wygodne domki drewniane i praktyczne domki narzędziowe z pewnością doskonale sprawdzą się na Twojej działce.