Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?
Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?

Każdy ogród to różnego rodzaju powierzchnie, które ze sobą graniczą. Najczęściej występuje trawnik, który graniczy z kostką brukową, rabatami lub ścieżkami. Czy każde połączenie jest estetyczne i praktyczne? Z pewnością nie, więc podpowiemy, jak zrobić obrzeża w ogrodzie, by spełnić oba te warunki.

Kluczowym celem wykonywania obrzeża w ogrodzie jest oczywiście ograniczenie powierzchni, na której dany materiał występuje. Różnią się one wyglądem i kosztem użycia, ale wszystkie powinny spełniać wspomniany warunek, plus zagwarantować trwałość rozwiązania bowiem zwykle nie lubimy tracić czasu na podwójną robotę.

Praktyka dowodzi, iż najładniej wyglądają obrzeża grube mające dodatkowo wymiar estetyczny, dekoracyjny. Z uwagi na ten aspekt część materiałów odpada dla przykładu przy oddzielaniu powierzchni z łukami. Trudno bowiem wyobrazić sobie wówczas wykorzystanie metrowych krawężników z betonu. Doskonale się jednak sprawdzi kostka wykonana z tego samego materiału.

Najsłabsze są oczywiście obrzeża plastikowe i drewniane. Te pierwsze łatwo przypadkowo uszkodzić, a pęknięcia zwykle trudno zamaskować. Te drugie niszczeją wraz z czasem, a dodatkowo pogarszający stan mocno rzuca się w oczy. Pod względem trwałości królują niepodzielnie kamień i beton, choć szczególnie ten ostatni nie zawsze wygląda w praktyce okazale. Warto więc używać go z głową i dobrze przemyśleć kompozycję. Trwałość to jednak nie tylko żywotność materiału, ale i jego stabilność. Wszelkie nieprzytwierdzone, ułożone luźno materiały prędzej czy później ulegną przemieszczeniu, co spowoduje ten sam efekt, gdyby obrzeże rozsypało się w proch.

Jak oddzielać trawnik?

Trawnik jest bardzo kłopotliwy w kwestii wykonania obrzeża. Przede wszystkim dlatego, że prędzej, czy później wykorzysta każdą możliwość, by przedostać się na drugą stronę granicy. Wniknie w każdą szczeliną, a wraz z upływem czasu przegroda okaże się bezużyteczna i mało estetyczna.

Drugi aspekt, który należy brać pod uwagę podczas wykonywania obrzeża trawnika to oczywiście koszenie trawy. Najlepiej, jeśli po odgrodzeniu będziemy mogli zagwarantować sobie bezproblemowe koszenie i nie będziemy potrzebować dodatkowej wykaszarki. Co zatem idzie, granica powinna być równa i jednocześnie niska, by kosiarka mogła się po niej swobodnie poruszać.

Jednym z najtrwalszych obrzeży, które warto rozważyć przy oddzielaniu trawnika jest kostka brukowa. Oferta tego produktu jest wyjątkowo szeroka i pozwala na swobodny wybór kształtu, jak i koloru.

Wyjątkowo elastycznym, a przez to godnym do rozważenia w ciekawych aranżacjach materiałem jest profesjonalna taśma ogrodnicza. Produkty dobrej jakości będą odporne na uszkodzenia przez kosiarkę.

Jak oddzielać korę lub żwirek?

Kora i żwir są sypkimi materiałami, więc są podatne nawet na porywy wiatru. Poza tym mogą je roznosić ludzie i biegające zwierzęta. Te właściwości powodują, że obrzeże powinno być wyższe niż poziom gruntu, w rezultacie kora lub żwirek „nie przelewają” się przezeń do sąsiadujących stref. W tym przypadku również najlepiej sprawdzi się palisada z tworzywa sztucznego, która jest najcieńszą barierą, a więc najmniej rzucającą się w oczy.

Warto dodać, że zarówno kora, jak i żwirek mogą być stosowane jako obrzeże odgradzające trawnik. W tym jednak przypadku kluczowym elementem będzie oczywiście użycie agrowłókniny poniżej poziomu trawy, aby nie dochodziło do jej przerastania nad wysypany materiał.

Tagi: trawnik