Rodzinne Ogródki Działkowe dla początkujących
Rodzinne Ogródki Działkowe dla początkujących

Rodzinne Ogródki Działkowe dla początkujących

Rodzinne ogródki działkowe (ROD) przez lata były postrzegane jako pozostałość PRLu, a przeżywają prawdziwy renesans. Przez lata były miejscem odpoczynku i fizycznej aktywności emerytów. Dziś są prawdziwą odskocznią dla młodego pokolenia, które na działce znajduje spokój i odprężenie. Jeżeli planujesz rozpocząć swoją przygodę działkowicza w ramach ROD, warto wiedzieć jakie masz prawa i obowiązki z tego wynikające.

Aspekty prawne

Jeśli stajesz się „posiadaczem” działki w ramach ROD, to tak naprawdę jesteś dzierżawcą tej działki i prawo to może wygasnąć, jeżeli:

- dojdzie do rozwiązania umowy dzierżawy – może być to rozwiązanie za porozumieniem stron lub w ramach wypowiedzenia.

- nastąpi śmierć działkowca – choć w tym przypadku możliwe jest przeniesienie prawa do działki na spadkobierców. W przypadku małżonka, ma 6 miesięcy na zgłoszenie prawa do działki. W przypadku braku małżonka, pozostali bliscy mają jedynie 3 miesiące na zgłoszenie takiego roszczenia.

- dojdzie do likwidacji ROD – całości lub części, na której usytuowana jest działka. Może to mieć miejsce w sytuacji wywłaszczenia pod realizację celów publicznych lub w przypadku roszczeń reprywatyzacyjnych byłych właścicieli nieruchomości.

Niezależnie od przyczyny zakończenia dzierżawy, obiekty oraz nasadzenia pozostawione na działce stają się własnością ROD.

Domki działkowe na terenie ROD nie mogą mieć charakteru mieszkalnego oraz nie mogą być wykorzystywane do celów działalności zarobkowej.

Działkowiec może przenieść na rzecz innej osoby prawo do działki, ale umowa taka musi zostać zatwierdzona przez stowarzyszenie ogrodowe. Warto pamiętać, iż umowa musi mieć pisemny charakter oraz zostać poświadczona notarialnie.

Obowiązki działkowca

Głównym obowiązkiem działkowca wobec ROD jest uiszczanie opłat ogrodowych, których szczegóły określa statut danego stowarzyszenia. Z opłat tych realizowane są koszty funkcjonowania ogródków jako całości, m.in. wydatki inwestycyjne oraz remontowe związane z infrastrukturą ogrodu. Opłacane z nich są koszty utrzymania porządku oraz dostaw prądu do części wspólnych, a także koszty zarządzania ROD. Wszelkie opisane powyżej koszty są przez kierownictwo ROD skrupulatnie dokumentowane oraz przedstawiane działkowcom najdalej do 1 lipca za rok poprzedni. Warto wiedzieć, iż uchylanie się od opłat skutkujące minimum 6 miesięcznym opóźnieniem, może być podstawą do wypowiedzenia umowy dzierżawy przez ROD.

Podstawowym obowiązkiem działkowca jest korzystanie z działki w zgodzie z ustawą oraz regulaminem ROD. Jeżeli będzie łamał zapisy tych dokumentów zostanie upomniany, a w przypadku recydywy i uporczywego lub rażącego łamania zasad jego umowa może zostać wypowiedziana. W rezultacie po upływie miesiąca kalendarzowego straci swoje prawo do działki.

Powodem wypowiedzenia umowy ze strony ROD może być również przekazanie prawa do użytkowania działki osobom trzecim. Niezależnie czy będzie to odpłatne, czy bezpłatne przekazanie.

Warto pamiętać, iż w przypadku, gdy nasza umowa dzierżawy zostanie wypowiedziana możemy się odwołać. Mamy na to 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia. Jeżeli samo wypowiedzenie było bezzasadne możemy oddać sprawę do sądu, który może orzec bezskuteczność wypowiedzenia i przywrócić nas w prawach członka ROD.

Domki działkowe na terenie ROD

Najemca rodzinnego ogrodu działkowego ma prawo do usytuowania na terenie swojej działki altany ogrodowej. Nim przystąpi do budowy, rozbudowy lub przebudowy powinien jednak poinformować na piśmie zarząd ROD. Do zgłoszenia należy dołączyć rysunek przedstawiający plan usytuowania altany oraz wysokość domku i odległość od sąsiadów. Altany ogrodowe mogą mieć powierzchnię do 35m2, a ich wysokość nie może przekraczać 5m przy dachu stromym lub 4 metrów przy dachu płaskim. Warto pamiętać, iż inwestycja przekraczająca te normy może zakończyć się wypowiedzeniem umowy przez zarząd ROD.

Zgodnie z regulaminem ROD altana musi być wybudowana w odległości nie mniejszej niż 3 metry od posesji sąsiada. Dotyczy to również zabudowy tarasu, który stanowi integralną część altany. W przypadku bardzo wąskich działek warto jednak zajrzeć do planu zagospodarowania ROD, bowiem będzie określał on miejsce usytuowania altany i jest to jedyne odstępstwo od wskazanych w przepisach 3 metrów.