Wszystko co musisz wiedzieć o ogrzewaniu na działce
Wszystko co musisz wiedzieć o ogrzewaniu na działce

Wszystko co musisz wiedzieć o ogrzewaniu na działce

Domek letniskowy jak sama nazwa wskazuje wykorzystujemy głównie w okresie letnim. Niemniej jednak rozwój nowoczesnych technologii powoduje, że dziś kupowane domki letniskowe mają potencjał, by posłużyć nam niemal cały rok.

Jeżeli planujemy użytkować nasz domek również w chłodniejszych porach roku, do czego szczególnie zachęcamy, bo działki w istocie najpiękniejsze są latem oraz jesienią, powinniśmy rozważyć jego ocieplenie oraz ogrzewanie. To pierwsze możemy zaplanować już na starcie przy zakupie domku. Z pewnością będzie to wówczas najtańsze oraz najmniej kłopotliwe. Profesjonalny producent domków, jak nasza firma oferuje swoim klientom możliwość kompleksowego ocieplenia domu.

Ocieplenie domku składa się z kilku elementów:

- ocieplenie dachu oraz ścian – zapewnia nam chłód latem oraz ciepło w chłodne dni. Podobnie jak w domach klasycznych stosowana jest tu wełna mineralna oraz membrana paroprzepuszczalna i folia izolacyjna.

- ocieplenie podłogi – wykonane również przy użyciu wełny, a także folii lub papy w zależności od zastosowanego podłoża. Poza komfortem termicznym ogranicza skutecznie możliwość przenikania wilgoci od spodu.

- ciepłe okna – zapewniające mniejszą przenikalność cieplną. Najlepiej z szybami zespolonymi oraz wyposażone w okucia obwiedniowe.

Jeżeli domek drewniany został profesjonalnie ocieplony zyskamy większy komfort, ale i niższe koszty ogrzewania, a zatem ta inwestycja będzie się nam szybko zwracać. Wybór optymalnego ogrzewania powinien być uzależniony przede wszystkim od częstotliwości wizyt poza sezonem. Jeżeli wizyty będą sporadyczne, ogrzewanie elektryczne nie zrujnuje naszej kieszeni. Poza tym zakup farelki lub grzejnika konwektorowego to najtańsza możliwa opcja na starcie. Zadbajmy jednak by był on wyposażony w termostat, który będzie reagował na spadki temperatury. Zapewni to nam praktycznie bezobsługowe użytkowania, a zarazem większe bezpieczeństwo.

Jeżeli na działce będziemy bywać częściej warto rozważyć inne alternatywy, np. kominek zamknięty. Spalanie drewna będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z energii elektrycznej. Innym jego atutem jest niezależność energetyczna. Bywa to przydatne szczególnie wtedy, jeżeli nasza działka usytuowana jest w okolicy, w której zdarzają się przerwy w dostawach elektryczności. Mimo, iż żyjemy w XXI wieku takich miejsc znajdziemy bardzo wiele. Brak elektryczności to w przypadku ogrzewania niewielkiego domku drewnianego spory problem, bowiem wychładza się on szybciej niż murowane konstrukcje. Korzystając z kominka jesteśmy niezależni od takich niespodzianek. Dodatkową wartością będzie także niepowtarzalny klimat wieczorów przy kominku. Szczególnie jeżeli zakupimy model, który atrakcyjnie wygląda.

Warto również wskazać jakich form ogrzewania powinniśmy unikać. Nie wszystko sprawdza się przy niewielkiej kubaturze oraz drewnie, z którego jest wykonany domek. Do takich konstrukcji zdecydowanie nie nadają się piecyki gazowe oraz naftowe, które podczas spalania produkują duże ilości wilgoci oraz nieprzyjemny zapach, co przy niewielkim pomieszczeniu szybko zaowocuje bólem głowy.

Tagi: instalacje